"Letectvo běžně blokuje v rámci své sítě přístup na webové stránky, na nichž je nevhodný materiál nebo nebezpečný software. To zahrnuje všechny stránky obsahující utajované materiály i dokumenty zveřejněné prostřednictvím WikiLeaks," řekla mluvčí letectva Toni Tonesová.

Podle Tonesové je list The New York Times jediný velký americký deník, kterého se opatření týká. Další jsou Der Spiegel v Německu, The Guardian v Británii a Le Monde ve Francii.

"Když (další) webová stránka zveřejní tyto dokumenty, zablokujeme ji," uvedla Tonesová s tím, že opatření schválili právníci letectva. Zákaz se nicméně nevztahuje na soukromé počítače zaměstnanců, pokud se připojí k internetu mimo vnitřní síť letectva.

Armáda a námořnictvo podle agentury AP podobné kroky nepodnikly.

Obrana i Bílý dům zakazují číst tajné depeše

Ministerstvo obrany sice zakázalo zaměstnancům prohlížet si materiály zveřejněné na WikiLeaks, neblokuje ale stránky médií, která o obsahu zveřejněných dokumentů informují.

Mluvčí The New York Times Robert Christie přijaté opatření kritizoval. "Je nešťastné, že se americké letectvo rozhodlo nepovolit svým zaměstnancům přístup k informacím, k nimž se může dostat prakticky každý na světě," řekl.

Bílý dům 3. prosince připomněl všem federálním zaměstnancům, že nikdo bez bezpečnostní prověrky nemá dovoleno číst důvěrné dokumenty, jako jsou diplomatické depeše zveřejňované serverem WikiLeaks, a to ani doma na osobním počítači mimo pracovní hodiny.

Není jasné, jak bude vláda toto opatření prosazovat. Bílý dům uvedl, že zaměstnanci, kteří nechtěně uvidí takovou informaci, by měli v práci kontaktovat svého bezpečnostního pracovníka. Zdůraznil, že zveřejňování depeší serverem WikiLeaks poškozuje národní bezpečnost.

List New York Times to tehdy komentoval slovy, že se zavírají vrata stáje, když všichni koně už utekli.