Drželi v ní prominenty bývalého iráckého režimu včetně někdejšího prezidenta Saddáma Husajna nebo ministra zahraničí Tárika Azíze.

Čtveřici, které se podařilo utéct, zadrželi američtí vojáci před dvěma lety na západě Iráku. Zdroje z irácké tajné služby sdělily agentuře AP, že vězňům zřejmě pomohl některý z velitelů vězeňského bloku. Na to, že zmizeli, se přišlo v úterý při večerním hlášení. Když ostraha chtěla informovat velitele, zjistila, že nezvěstný je i on. Od té doby do práce nepřišel. Úřady pak vyměnily velitele v několika vězeňských zařízeních, aby zabránily dalším útěkům.

Útěk z Camp Cropperu bude vyšetřovat ministerská komise. Zatím se přiklání k tomu, že velitel vězňům obstaral irácké vojenské uniformy a s falešnými doklady je vyvezl ven jako hosty věznice.

Camp Cropper se po předání jmenuje věznice Karch. Tvoří ji šest objektů zajišťovaných 700 dozorci a 100 pomocníky. Je poblíž bagdádského mezinárodního letiště a USA v ní držely i 4000 lidí.

Američané minulý týden předali 1500 vězňů z Camp Cropperu, ale na žádost irácké vlády pořád střeží 200 lidí. Azíz mezi nimi není, ten je už v rukou iráckých strážců. Irácký soud ho loni poslal na 15 let do vězení za rozhodnutí z roku 1992, kdy irácká vláda nechala popravit 42 obchodníků za údajné obohacování.

Americká armáda do konce srpna zredukuje svůj kontingent v Iráku na 50 000 lidí. Po tomto datu už se Amerčiané nemají zapojovat do bojových akcí. Podle velitele tamních jednotek Raye Odierna je stahování rychlejší, než stanovil harmonogram. Do konce příštího roku mají z Iráku odejít všichni Američané.