"Svět to po nás chce a my očekáváním mezinárodního společenství dostojíme," řekl šéf mezivládního panelu Rádžendra Pačaurí, který kvůli chybám čelil výzvám k odstoupení. Závěry jeho panelu překontroluje celosvětové sdružení akademií věd (InterAcademy Council). Podle nizozemského vědce Robberta Dijkgraafa, který nezávislé komisi bude spolupředsedat, by revize měla být hotová do srpna letošního roku. Měla by mít kolem deseti členů. Jejich jména zatím nejsou známa.

Mezivládní panel se v poslední době dostal pod tlak kvůli tomu, že musel uznat dvě chyby ve svém hodnocení z roku 2007. Jeho zpráva varovala, že do roku 2035 roztají himálajské ledovce, ukázalo se ale, že odhad byl chybný. Správně mělo být uvedeno, že ledovce mohou roztát do roku 2350. [celá zpráva]

Podle IPCC ale šlo jen o dílčí chyby, které nic nemění na celkovém vyznění zprávy. Generální tajemník OSN ve středu proto uvedl, že změna klimatu postupuje rychleji než kdykoliv jindy, a proto mezinárodní společenství musí bez odkladů jednat.

Podle agentury AP zprávu o vytvoření kontrolní komise přivítali zastánci i odpůrci mezivládního panelu. "Vypadá to jako dobrá myšlenka. Doufám, že lidé jako já se revize budou moci zúčastniti," uvedl John Christy z Alabamské univerzity, který nevěří v globální oteplování.

Mezivládní panel pro změny klimatu vznikl v roce 1989. Vytvořila jej Organizace spojených národů a Světová meteorologická organizace, aby studoval globální oteplování. V roce 2007 panel spolu s bývalým americkým viceprezidentem Albertem Gorem za svou práci v boji proti změně klimatu obdržel Nobelovu cenu za mír.