Armáda USA navíc poskytuje obžalovaným vojákům větší ochranu, než jakou by mohl čekat před civilními soudy. „Náš vojenský systém soudnictví netouží po krvi,“ upozornil právní expert Eugen Fidell.

O Hasanovi bude zřejmě rozhodovat nějaký vysoký vojenský činitel, pravděpodobně šéf Fort Hoodu Robert Cone. I kdyby padlo rozhodnutí vynést nad Hasanem trest smrti, musel by verdikt podepsat americký prezident.

Ani pak ale není jisté, zda by exekuce byla vůbec vykonána – je totiž možný „odklad na neurčito“. Takovou situaci loni zažil už exprezident George W. Bush, jenž sice podepsal trest smrti pro armádního kuchaře usvědčeného ze znásilnění a vražd, federální soud ale výkon trestu odložil. V americké armádě tak od roku 1961 nebyl nikdo popraven.

Základna: letos už 10 sebevražd

Od počátku irácké války v roce 2003 spáchalo sebevraždu ve Fort Hoodu celkem 73 vojáků, z toho deset letos.

Televize CNN s odvoláním na dokumenty Pentagonu ve čtvrtek dále uvedla, že jen za prvních deset měsíců letošního roku si sáhlo na život celkem 117 vojáků a vojaček, zatímco za celý loňský rok to bylo 128 mužů a žen. Pětatřicet procent z nich tak učinilo, aby se vyhnulo bojové misi v Iráku či Afghánistánu.