Před velvyslanectvím se shromáždily stovky Zelayových příznivců. Řekl jim, že musel přejít hory a řeky, aby se vrátil do hlavního města, kde podle svých slov hledá dialog.

Prozatímní vůdce země, Roberto Micheletti, ale dialog odmítá. Brazílii vyzval, aby prezidenta vydala a byl postaven před soud za korupci. Pohrozil také, že Brazílie ponese vinu za jakékoli násilí v zemi. Mnoho lidí totiž celodenní zákaz vycházení ignorovalo.

Brazilský ministr zahraničí Celso Amroim ale požadavek pučistů odmítl a dodal, že jakékoli hrozby Zelayovi nebo brazilskému velvyslanectví budou brány jako porušení mezinárodního práva.

Manuel Zelaya zdraví své příznivce po návratu do Hondurasu

Manuel Zelaya zdraví své příznivce po návratu do Hondurasu

FOTO: Edgard Garrido, Reuters

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyzvala vládu, která se v Hondurasu chopila moci po svržení prezidenta Manuel Zelayi, k dialogu se sesazeným politikem.

Puč proběhl klidně

Zelaya byl svržen 28. června armádou a vyhnán ze země poté, co ignoroval příkaz nejvyššího soudu, aby zrušil referendum o změně ústavy, která by mu teoreticky umožnila opětné zvolení. Pučisté přijeli k prezidentskému paláci, vytáhli jej z ložnice a naložili do letadla do Kostariky. 

Kostarický prezident Oscar Arias, jenž se mezi oběma stranami snažil zprostředkovat dohodu, navrhl, aby se Zelaya vrátil k moci a dokončil svůj mandát, zatímco pučistům by byla udělena amnestie. Dosavadní vláda ale Zelayův návrat k moci odmítá.

Zelaya se již jednou chtěl vrátit na palubě letadla, to ale nemohlo přistát. Vyskočit z něj nemohl, neměl padák.