Rázná politička, která se v uplynulých měsících vyšvihla do politického popředí díky tomu, že si ji republikánský kandidát John McCain vybral do boje o prezidentský úřad jako svou viceprezidentku, zatím neřekla téměř nic o tom, jak naplní svůj nadcházející život.

Jediné, s čím se americké veřejnosti svěřila, je plánovaný projev 8. srpna v kalifornské Knihovně prezidenta Ronalda Reagana a pak to, že hodlá napsat knihu, zapojit se do celonárodní politické kampaně a vybudovat koalici pravého středu.

Stejně tak předpokládá, že na sociální internetové síti Twitter bude pokračovat ve zveřejňování svých úvah. "Teď ale jedu do města Fairbanks, abych se rozloučila s úřadem guvernérky a se svými příznivci," napsala na webu v sobotu.

Spekulace hovoří o kandidatuře na prezidentku

Její stoupenci stejně jako její odpůrci se zabývají spekulacemi, že by mohla například moderovat rozhlasovou či televizní show - nebo se spíš pustit na velmi dobře placenou řečnickou dráhu. Jediné, co je asi jisté, je, že výbor na podporu její politické aktivity SarahPAC už shromáždil přes milion dolarů. Alespoň to agentuře potvrdila Meghan Stapletonová, která je mluvčí Palinové.

O spekulacích, že by se Palinová chystala zapojit do prezidentských voleb pro rok 2012, se ale Stapletonová odmítla bavit.

"Mohu pouze říct, že po datu 26. července 2009 nemám žádné plány. Vůbec žádné," prohlásila Palinová. Jak dodala, "teď zvažuje všechny možnosti a nic neplánuje".

Překvapení, které mezi Američany vyvolalo 3. července oznámení, že Palinová odstupuje z úřadu guvernérky 17 měsíců před vypršením mandátu, mělo za následek prudký propad v počtu jejích stoupenců, a to až ke 40 procentům. Předtím jí podle průzkumů veřejného mínění fandilo přes 60 procent Američanů.

Kritici obviňují Palinovou, že během svého úřadu vůbec nevěnovala pozornost významným detailům a že si "pomohla" na úkor státní pokladny.

Stoupenci ji naopak brání jako výjimečnou vůdčí osobnost s pevnou křesťanskou vírou a s nezpochybnitelnou oddaností rodinným hodnotám.

Řada lidí se ale domnívá, že resignace Palinové souvisí s vyšetřováním asi dvacítky záležitostí, kdy se měla zpronevěřit politické etice. A to včetně podezření, že zneužila svého postavení, když sháněla peníze pro své advokáty.