O výši trestu se rozhodne 29. května. O vině rozhodovala porota 30 hodin, než se jednohlasně shodla. Porota zvažovala také, že by čin kvalifikovala jako zabití, ale nakonec se rozhodla pro vraždu druhého stupně, která není dopředu připravovaná na rozdíl od vraždy prvého stupně-. 

Jedná se už o druhý proces kvůli smrti Clarksonové, v prvním se ale v roce 2007 porota neshodla. [celá zpráva]

Clarksonová byla nalezena mrtvá ve Spectorově domě. Kulka jí vnikla do úst.

Spector je posedlý hrou se zbraněmi

K rozhodnutí poroty zřejmě přispěl i fakt, že už v 70. letech byl Spector dvakrát odsouzen za činy spojené s palnými zbraněmi. Žalobce jej označil za „nebezpečného muže, který hraje ruskou ruletu s ženami, Lana byla už šestou“. Pistolí už dříve ohrožoval Spector pět žen, které před soudem vypovídaly, že na ně mířil.

Phil Spector naslouchá verdiktu o vině.
FOTO: ČTK/AP

Spekulace o sebevraždě byla vyloučena na základě toho, že ještě v den smrti si žena koupila nové boty a na základě výpovědi Spectorova brazilského řidiče Adriana De Souzy, podle kterého vyšel zfetovaný producent z domu a řekl: „Myslím, že jsem někoho zabil“. Řidič zavolal policii s tím, že „jeho šéf někoho zabil“.

Slavná kariéra producenta

Spector slavil úspěchy v šedesátých letech se svým pojetím vrstvení zvuku. Slávu mu přinesly písně By My Baby, kterou nazpívali Ronettes, a You´re Lost Thal Lovin´ Feeling od Righteous Brothers. Aranžoval i skladby Ike a Tiny Turnerových

Spector získal dvě ceny Grammy, jednu v roce 1972 za produkci živého trojalba George Harrisona Concert For Bangladesh a v roce 1989 byl uveden do Rock´n´rollové síně slávy.

Spector produkoval i jedno album punkových Ramones. I ti ocenili jeho přístup, stěžovali si však na jeho excentrické a urážlivé chování.