„Nadále tam zůstávají nevinní lidé. Někteří tam jsou už šest či sedm let,“ řekl Lawrence B. Wilkerson s tím, že americké síly nebyly schopné rozlišovat mezi nepřátelskými bojovníky a nezúčastněnými civilisty. Uvedl také, že z brífinků a zpráv vojenských velitelů vyrozuměl, že USA si záhy uvědomily, že spousta zadržovaných je nevinná.

„Nezáleželo, jestli byl vězeň nevinný. Protože ale žil v Afghánistánu a byl zadržen v oblasti bojů nebo její blízkosti, musí vědět něco důležitého,“ napsal Wilkerson ve svém blogu. Američané prý doufali v nashromáždění dostatečného množství informací o skupinách lidí i jednotlivcích a oblastech i vesnicích zvlášť, které by je mohly dovést k teroristům a jejich plánům.

 

Soudit je nemůžeme, protože jsme je mučiliLawrence B. Wilkerson

 

Od otevření věznice Guantánamo v lednu 2002 bylo v zařízení drženo na 800 mužů, 240 jich tam zůstává. Podle Wilkersona jsou dvě desítky z nich teroristé, ostatní ne a měli by být propuštěni.

Vláda prezidenta Baracka Obama v současnosti hledá právní cestu k uzavření věznice a předání některých zadržených do zahraničí. Wilkerson to podporuje a svůj názor zveřejnil v reakci na kritiku Obamova postupu ze strany bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho. Ten předminulý týden prezidenta obvinil z ohrožování bezpečnosti USA.

K teroristům na Guntánamu Wilkerson dodal: „Měli bychom je nechat v přísně střeženém vězení jako je v Coloradu, zapomenout na ně a zahodit klíče. Soudit je nemůžeme, protože jsme je mučili a neuchovávali si záznamy.“