Podle švýcarské rozhlasové stanice propustili rebelové po šesti letech Betancourtovou spolu s dalšími jedenácti lidmi, mezi nimiž byli i tři Američané, výměnou za 20 miliónů dolarů. Kolumbijské ministerstvo obrany to však v sobotu popřelo a zopakovalo, že záchrannou akci vedly vládní síly, což dokazuje v pátek zveřejněné video.

Záchranáři měli povstalecké řady infiltrovat a oklamat. Rebelové nevěděli, že prominentní zajatce nakládají kvůli přemístění na bezpečnější místo do vládního vrtulníku. Ztráta rukojmích je výraznou ránou pro FARC, která v minulých měsících přišla o některé své velitele. Povstalecké řady se potýkají také s dezercí.

Záběry z videa zveřejněného kolumbijskou vládou. Rukojmí za asistence rebelů z FARC nastupují do vrtulníku, který je dopravil do bezpečí.:. Záběry z videa zveřejněného kolumbijskou vládou. Rukojmí za asistence rebelů z FARC nastupují do vrtulníku, který je dopravil do bezpečí.foto: Reuters/Handout

 foto: Reuters/Handout

Betancourtová padla do zajetí v roce 2002 během kampaně před prezidentskými volbami. Trojici Američanů rebelové zajali o rok později poté, co se jejich letadlo při protidrogové akce zřítilo do kolumbijské džungle. FARC dále zadržuje na 700 zajatců.

Betancourtová, napůl Kolumbijka a Francouzka, přiletěla v pátek do Paříže, kde ji přivítal prezident Nicolas Sarkozy.