Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu v pátek zveřejnila seznam jedenácti států, kde je tato svoboda porušována. Kromě zmíněné trojice je v ní ještě Írán, Súdán, Eritrea, Severní Korea, Myanmar (Barma), Uzbekistán, Turkmenistán a Vietnam.

Pákistán, Vietnam a Turkmenistán se na seznam vrátily po roční pauze kvůli zhoršující se situaci v této oblasti lidských práv. Zpráva doporučila sledovat situace v Afghánistánu, Bangladéši, Bělorusku, v Egyptě, na Kubě, v Indonésii a v Nigérii.

"V minulém roce násilná vládní represe náboženských skupin v Číně, Barmě, v Súdánu i v dalších zemích potvrzuje, že náboženská svoboda je ohrožené lidské právo, které musí být ochráněno mezinárodním společenstvím,“ uvedl předseda komise Michael Cromartie

Mezinárodní zákon o náboženské svobodě z roku 1998 přitom vyžaduje, aby USA označily "země, jejichž vlády jsou přímo angažovány, ale alespoň tolerují systematické násilí na obecném právu na náboženskou svobodu a víru“.

Přestože Čína a Saúdská Arábie jsou na seznamu pravidelně, americké ministerstvo zahraničí k nim nezměnilo vlídný přístup a nezařadilo je mezi země, vyžadující zvýšenou pozornost.

Porušování náboženských svobod u spojenců a partnerů USA

Komise přitom v případě Číny upozornila na zásahy proti tibetským buddhistům, ujgurským muslimům, katolíkům, kteří jsou v podzemí, i proti duchovním hnutím, jakým je Falun kung.

V případě Saúdské Arábie, která je dlouholetým partnerem Západu, skupina upozorňuje, že země zakázala veřejně vyjadřovat jiné vyznání, než vlastní interpretaci sunnitského islámu a zasahuje i do náboženských obřadů v soukromí. V případě Pákistánu, která je klíčovým spojencem v boji proti terorismu, zmínila zpráva nárůst nábožensky motivovaného násilí, jehož obětí jsou především šíité.