Ostře protiamerický Chávez, který loni na půdě OSN nazval prezidenta Spojených strátů George Bushe "ďáblem", vyvolal slovní potyčku, když opakovaně nazval bývalého konzervativního španělského premiéra Joségo Maríu Aznara "fašistou". Aznar, blízký Bushův spojenec, který podpořil americkou válku v Iráku, "je fašista", řekl Chávez v projevu na summitu.

Nynější španělský socialistický premiér José Luis Zapatero nato vyzval Cháveze, aby byl ve svém vyjadřování trochu více diplomatický a projevil respekt k ostatním bez ohledu na jejich politickou orientaci. Chávez se pak opakovaně snažil skočit Zapaterovi do řeči, ale jeho mikrofon byl vypnutý.

Španělský král Juan Carlos, který seděl vedle Zapatera, to pak už nevydržel a hněvivě se obrátil k Chávezovi se slovy: "Proč už konečně nezmlkneš?" Zjevně rozladěný panovník pak opustil jednací sál.

Od svého příjezdu do Santiaga venezuelský prezident kritizoval nedostatečnou sociální soudržnost, což bylo ústřední téma vrcholné schůzky. Kritizoval kdekoho, ale měl se na pozoru, aby se nedotkl španělského krále Juana Carlose, napsala agentura AFP. Kolem sociální spravedlnosti, která byla klíčovým tématem summitu, se však státníci na konkrétních společných cílech nesjednotili. Nezbytné kroky a strategie se tak vzhledem k názorové neshodě nastínily jen vágně.