Prezidentovo veto předcházela několikaměsíční vzrušená společenská debata, jež se týkala medicínských i etických aspektů spojených se záchranou i ochranou lidského života v USA. Některé skupina prezidenta obviňovaly, že brání hledání metod léčby některých závažných onemocnění.

Bush ve středečním projevu vyzval k hledání nových pokročilých vědeckých metod, jež by umožnily získat kmenové buňky, aniž by byla ničena živá lidská embrya. S Bushovým postojem ale nesouhlasí řada členů Kongresu, bez ohledu na politickou příslušnost.

Embryonální kmenové buňky jsou zdrojem všech tkání i orgánů lidského organismu. Proto pro mnoho vědců představují největší naději, jak získat "náhradní díly" dokonale slučitelné s organismem lidí trpících takovými patologiemi jako diabetes a Parkinsonova choroba či odsouzených k nehybnosti po zranění míchy.

Bush napojený na některé náboženské a konzervativní kruhy v USA, pro něž život začíná početím, zakázal veškeré financování výzkumu lidských embryonálních kmenových buněk ihned po svém nástupu do úřadu před šesti lety. Soukromého výzkumu se zákaz netýká.