Odsun z Iráku by měl začít již 1. července, jestliže tam nedojde k pokroku v oblasti omezení násilí a politických dohod. Američané by zemi mohli zůstat i po 1. dubnu 2008, ale jen v rámci nevojenské mise.

Sněmovna schválila zákon poměrem 218 hlasů ku 208 jen pár hodin po setkání velitele amerických sil v Iráku generála Davida Petraeuse se zástupci Kongresu. Ten je informoval, že se v zemi objevují známky zlepšení situace a že je potřeba více času.

Většina Američanů si přeje odchod z Iráku

V USA se ovšem veřejné mínění stále výrazněji přiklání k názoru, že Američané by měli ze země odejít. [celá zpráva] Situace v zemi je nepřehledná a sektářské násilí pokračuje i navzdory navýšení počtu amerických vojsk v regionech a dva měsíce probíhající bezpečnostní operaci v Bagdádu. OSN upozorňuje, že od počátku konfliktu muselo své domovy opustit přes 3 milióny Iráčanů. [celá zpráva]. Při násilnostech umírají denně civilisté a ztráty se nevyhýbají ani koaličním vojskům. Američané ztratili za poslední týden nejméně deset mužů [celá zpráva].

Americký prezident George Bush se ale domnívá, že případný odchod spojenců z Iráku by pro zemi znamenal propad do chaosu občanské války. Zasadil se proto o posílení sil v zemi [celá zpráva] a po americkém Kongresu žádá též mimořádné výdaje pro boj nejen v Iráku, ale také v Afghánistánu. 

O těch se bude hlasovat ještě ve čtvrtek v Senátu, nicméně zákon schválený ve středu ve Sněmovně reprezentantů poskytuje prezidentovi přes 95 miliard dolarů a kromě toho uvolňuje 20 miliard dolarů, které Bush nepožadoval, na zdravotní péči o vojáky a válečné veterány, na pomoc obětem hurikánu Katrina, úlevu zemědělcům po přírodních katastrofách a další programy.