Zákon v Jižní Dakotě zakazoval přerušení těhotenství dokonce i v případech znásilnění nebo incestu. Povolen měl být potrat jen v případě, že by těhotenství ohrožovalo život matky. Zamítnutí zákona se považuje za porážku konzervativců.

V Arizoně byla odsouhlasena čtyři opatření proti ilegálním imigrantům. Je mezi nimi i uzákonění angličtiny jako jediného úředního jazyka.

Články o volbách v USA
Křesla uhájili Schwarzenegger i Clintonová
Pelosiová bude první ženou v čele americké Sněmovny
V Jižní Dakotě odmítli voliči úplný zákaz potratů
Opozice vyhrála volby do dolní komory amerického Kongresu

O sňatcích homosexuálů se hlasovalo v osmi státech, ve Virgínii, Idahu, Jižní Karolíně, Wisconsinu, Tenessee, Coloradu a Jižní Dakotě je voliči odmítli s tím, že manželství je svazkem mezi mužem a ženou. Výsledek z Arizony ještě není znám. Podobný zákon už platí ve dvaceti amerických státech.

Spor o výzkum kmenových buněk

Těsný je zatím také výsledek hlasování v Missouri, kde se voliči vyjadřovali k návrhu povolit výzkum kmenových buněk. Celostátní pozornost k tomuto referendu upoutal známý herec Michael J. Fox, který významně podpořil stoupence výzkumu. Fox trpí Parkinsonovou chorobou, k jejíž léčbě by výzkum kmenových buněk mohl podle odborníků přispět. Tématu se chopili i kandidáti do Senátu, republikán Jim Talent výzkum odmítal, demokratická vyzývatelka Claire McCaskillová podporovala a vyhrála.

V pěti státech se v referendech rozhodlo o zvýšení minimální mzdy.

V Michiganu  se voliči vyslovili pro to, aby rasa a pohlaví nehrály žádnou roli při posuzování žádostí o přijetí na státní univerzity nebo do vládních úřadů. Připojili se tak ke Kalifornii a Washingtonu, kde již byly zrušeny některé případy uzákoněné takzvané pozitivní diskriminace. Ta zajišťuje určitým skupinám obyvatelstva pomocí stanovených kvót podíl na školách a úřadech, i když nesplňují kvalifikační kritéria.