Kubiš se se svým českým protějškem Cyrilem Svobodou shodl na tom, že vzájemné vztahy mezi Českem a Bratislavou zůstávají vynikající a nadstandardní. Kubiš důraznil, že s budoucí českou vládou chce úzce spolupracovat a současně posílit visegrádskou čtyřku, v níž je vedle Česka a Slovenska ještě Polsko a Maďarsko.

V Evropě vyvolalo složení nové slovenské vlády pozdvižení poté, co po volbách vítězná strana Směr-sociální demokracie vzala do koalice kontroverzní Slovenskou národní stranu (SNS) a Lidovou stranu-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) Vladimíra Mečiara. [celý článek]

SLovensko z Iráku neodejde okamžitě

K informacím, že se Slovensko chystá odvolat své vojáky z Iráku, Kubiš řekl, že to nebude okamžitý odchod. Uvedl, že chce vytvořit harmonogram postupného stahování a že to bude koordinovat se spojenci.

Kubišova cesta do Prahy předznamená sobotní návštěvu nového slovenského premiéra Roberta Fica v české metropoli. Bude to první Ficova oficiální zahraniční cestu ve funkci předsedy slovenské vlády. Fico se setká s premiérem Jiřím Paroubkem, s nímž má dlouhodobě dobré vztahy.