Záležitost souvisí s aférou poslankyně somálského původu, které hrozila ztráta občanství, protože před 14 lety uvedla nepravdivé údaje do žádosti o azyl v Nizozemsku. Nyní 36letá Ayaan Hirsiová Aliová do ní uvedla jiné jméno a věk. Stejně tak neřekla, že před tím byla ještě v jiných zemích, kde by technicky vzato měla požádat o azyl dříve.

Verdonková, která je známa striktním prosazováním imigračních předpisů, sice upozornila na loňský verdikt nejvyššího soudu, podle něhož je občanství automaticky neplatné, pokud bylo uděleno na základě falešných informací. Nakonec ale přistoupila na to, že se ke svému rozhodnutí vrátí. Poslankyni nakonec zůstalo občanství zachováno.

Ministryně už dříve projevovala tvrdé postoje. Spory vyvolalo například její rozhodnutí deportovat kosovskou dívku měsíc před maturitou.

Hirsiová Aliová již roky žije pod stálou policejní ochranou kvůli tomu, že spolupracovala s filmařem Théem van Goghem na filmu Submission (Poddanost), který kritizuje výstřelky radikálního islámu a jenž stál van Gogha život. Muslimský fanatik, který režiséra zabil, nechal na jeho těle vzkaz, že další na řadě je právě autorka scénáře Hirsiová Aliová.