Součástí rozsáhlých bezpečnostních opatření, která přijala rakouská strana v době středeční návštěvy amerického prezidenta George Bushe bylo i uzavření vzdušného prostoru v okruhu 70 kilometrů kolem Vídně.

Uzavřený vzdušný prostor byl narušen ve středu dvěma větroni, které do něj zahnaly nevyzpytatelné vzdušné proudy, a malým soukromým motorovým letadlem z České republiky. Jeho pilot, který mířil na Jadran, se přes varování pokusil dokonce dvakrát proletět zakázanou zónou . 

Posádce rakouské stíhačky, která jej donutila změnit kurz na západ od Vídně, se stroj podařilo vyfotografovat. Až se český pilot vrátí domů, bude ho tam už očekávat trestní oznámení, k němuž bude fotografie přiložena jako důkaz.

Ostraha uzavřeného vzdušného prostoru, na níž se podílelo téměř 1000 příslušníků rakouské armády, měla k dispozici mimořádné prostředky. Kolem Vídně i přímo ve městě bylo dodatečně rozmístěno množství menších radarů, které podle armádních zdrojů byly schopny zachytit ve střeženém prostoru každý pohybující se předmět větší holuba.

České úřady zatím o incidentu mlčí

Český Úřad pro odborně technické zjišťování příčin leteckých nehod, který obdobné incidenty šetří, zatím informaci o narušení rakouského zakázaného prostoru nemá. Podle inspektora Milana Pecníka v takových případech incident šetří úřad země, v jejímž prostoru se problém stal. Narušitele čeká správní řízení, jehož výsledkem je obvykle finanční pokuta pro velitele letadla. Je také možné, že bude platit náklady na let stíhačky, která ho donutila změnit kurz.

Rakouský úřad si může k šetření incidentu vyžádat pomoc českých inspektorů. Zatím to ale neučinil. Podle Pecníka je běžné, že čeští inspektoři pomáhají šetřit nehody českých letadel v zahraničí, především pak ty s tragickými následky.