Podle Koženého údajně "potvrzených informací" velká část harvardského majetku přesahující sto miliónů amerických dolarů "byla proprána a rozkradena na Slovensku panem Širokým a jeho manželkou s použitím společností, které vlastní a ovládají". "Toto se odehrálo za aktivní spolupráce Ľudové banky a jejího ředitele, který byl úzkým spolupracovníkem Širokého v československé rozvědce. Odsledovaný tok peněz míří do Širokého firem a zčásti zpět k osobnímu obohacení Borise Vostrého," uvedl Kožený v rukou psaném prohlášení.

Několika miliónů dolarů, které dostal Vostrý, bylo podle Koženého "použito jako úplatek nejvyšším představitelům ČSSD, nebo obdobné platby Širokého slovenským politikům".

Boris Vostrý je bývalý předseda představenstva HPH, který je spolu s Koženým v České republice stíhán pro zpronevěru majetku v hodnotě téměř 14 miliard korun. Vostrý, dlouholetý zaměstnanec bývalé československé tajné policie StB, žije v Belize.

Slovenská policie případ šetří

Případem rozkrádání majetku Harvardského průmyslového holdingu (HPH) se zabývá slovenská policie, která reagovala na trestní oznámení jeho likvidátora Zdeňka Častorála. [celá zpráva] )

Podle něho se čtyři miliardy českých korun objevily loni ve slovenské společnosti Druhá strategická, v jejímž představenstvu zasedá šéf Slovenského svazu ledního hokeje Juraj Široký. Slovenský tisk uvedl, že má jít o prostředky z prodeje ruské ropné firmy, které však namísto u akcionářů skončily na Kypru a v Belize. Na Slovensku ale zatím nikdo nebyl obviněn.

Široký útok odmítá

Široký namítá, že finanční transakce prověřovaly slovenské i české úřady, avšak neprokázalo se žádné podezření ze spáchání trestného činu či neetického jednání. " Tvrzení Koženého jsou ničím nepodložené hlouposti a kecy," sdělil Široký v prohlášení a dodal, že v tomto případu nebylo vůči němu vzneseno žádné obvinění. "Pokud mi je známo, pan Kožený obviňuje všechny, které v životě potkal, že udělali něco, co poškodilo jeho zájmy. Je to součást jeho mediální hry, když chce odpoutat pozornost od sebe," uvedl Široký.

Kožený dodal, že už v roce 2003 poslal otevřený dopis tehdejšímu českému ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi, ve kterém informoval " že pánové Široký a Vostrý rozkrádají majetek Harvardu, který byl společnosti zaslán v rámci finančního vyrovnání".

Kožený, bývalý český občan, nyní držitel irského pasu, je obžalován ve Spojených státech z uplácení ázerbájdžánských prominentů při snaze o privatizaci tamějšího ropného průmyslu. Na americkou žádost je od začátku loňského října na Bahamách ve vazbě. [celá zpráva] Verdikt o jeho vydání či nevydání do USA by měl padnout tento týden. O jeho vydání usiluje i ČR. [celá zpráva]