Vítězství oznámil již v neděli večer vůdce separatistického tábora, kterým je premiér Milo Djukanovič. Pro osamostatnění Černé Hory hlasovalo podle prvních výsledků přes 55 procent voličů, což je hranice nutná pro odtržení.

"V neděli večer rozhodnutím většiny občanů Černé Hory byla obnovena nezávislost země," prohlásil Djukanović k davům, které oslavují vítězství v ulicích hlavního města Podgorice.

Neoficiální Centrum pro svobodné volby a demokracii (CESID) uvedlo, že pro osamostatnění hlasovalo 56,3 procenta voličů. Podle Centra pro monitoring to bylo 55,2 procenta hlasujících.

Referenda se rovněž podle neoficiálních odhadů zúčastnilo zhruba 87 procent voličů. Základní podmínka, že referendum bude platné, zúčastní-li se ho nejméně polovina zapsaných voličů, tak pravděpodobně byla také splněna.

Příznivci nezávislé Černé Hory však ještě nemají vyhráno. První dílčí výsledky jsou očekávány až kolem půlnoci. Přesto již v ulicích černohorské metropole Podgorica vypukly první oslavy.

Odtržení Černé Hory, která by získala nezávislost po 88 letech, by dokončilo rozpad bývalé Jugoslávie, jenž gradoval během 90. let.