Muž původně tvrdil, že je Američan a strávil několik dní plavbou na voru, postaveném z dřevěných fošen a čtyř plechových sudů. Námořníci ho nalezli s omrzlinami na nohou a dehydrovaného. Záhadný trosečník udával, že byl vyhozen z lodi, na jejíž jméno si ale nepamatuje. Neměl u sebe žádné doklady, ale mluvil perfektně anglicky a tvrdil, že se jmenuje George Williams. Dlouhou dobu prý strávil v USA, ale narodil se v Kapském Městě v Jihoafrické republice. Trosečník údajně pracoval v Evropě, ale nechtěl říct kde.

Stejně jako záhadný "pianista" loni ve Velké Británii, přijel i tento podivín prakticky odnikud a za každou cenu tajil své pravé jméno i původ. Po téměř měsíční usilovné práci však Seveřané jeho totožnost vypátrali, uvedl rozhlas. Podle jeho údajů má podivín "zcela běžné české jméno", které však nezveřejnil. Proč a jak se do skandinávského moře dostal, však ještě není zcela jasné.

Ve Švédsku se spekulovalo i o tom, že by mohlo jít o Rusa. Byl umístěn pod kontrolu do uprchlického tábora u Göteborgu, i když o azyl ve Švédsku nikdy nepožádal. Uvedl jen tolik, že by se rád dostal do USA.

S azylovou praxí však již dotyčný Čech zkušenosti tak jako tak má. V 80. letech prý žádal o azyl v Německu, poté žil určitou dobu ve Velké Británii.

Policie zatím údaje švédského tisku odmítá podrobně komentovat. Severská média však uvádějí, že po dokončení vyšetřování bude dotyčný vydán do České republiky.