Nálože byly odpáleny na dálku, oznámila egyptská televize. Vyloučila prozatím, že by šlo o sebevražedný atentát. Jeden z výbuchů zasáhl i hotel Chalíg. Podle katarské satelitní televizní stanice Al-Džazíra byla jedním výbuchem zasažena restaurace.

Na místo tragických výbuchů okamžitě vyjelo více než 20 vozů egyptské záchranné služby.

Podle egyptských úřadů je pravděpodobné, že útoky jsou dílem militatních islamistických teroristů.

Lidé se snažili uniknout neštěstí

"Z místa, kde k výbuchům došlo, je vidět silný kouř. Jsou tam také zmatení lidé, kteří se snaží uniknout," citovala BBC jednoho ze svědků výbuchů.

"Uslyšel jsem velmi hlasité výbuchy v obchodní části Dahabu," řekl BBC další ze svědků události. "Po explozích jsem viděl spoustu zkrvavených lidí," dodal. Podle něj si egyptská policie počíná velmi organizovaně, podařilo se jí vyklidit zasaženou část města.

Útok může mít i náboženské pozadí, v Egyptě žijí i pravoslavní Arabové (tzv. Koptové), kteří nyní slaví Velikonoce.

Na Sinaj mířili i Izraelci

Atentát se odehrál jen den poté, co vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin na pásce vysílaném Al-Džazírou varoval, že západní občané jsou legitimním terčem, jelikož podporují své vlády vedoucí křižácké tažení proti islámu.

Na Sinajský poloostrov se v posledních dnech vypravilo kolem 20 tisíc izraelských turistů, kteří nerespektovali varování bezpečnostních složek před možným teroristickým útokem. Po útocích z uplynulých let je jich však mnohem méně. Mnoho se jich nyní okamžitě vypravilo zpátky, ale Egypt opustit nemohou, protože egyptské úřady krátce po explozích uzavřely hranice s Izraelem.

Egyptský prezident Husní Mubarak označil atentát v Dahabu za teroristický útok a podle agentury MENA ujistil, že jeho pachatelé budou potrestáni.

Češi by měli být v pořádku

Dahab je oblíbeným místem pro dovolenou i pro české turisty. Klienti českých cestovních kanceláří v egyptském Dahabu, kterým otřásly tři exploze, jsou v pořádku. Vyplývá to z vyjádření největších českých cestovních kanceláří. Také mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář krátce po explozích řekl, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mezi oběťmi výbuchů byl nějaký Čech.

Jak řekl mluvčí CK Fischer Dan Plovajko, cestovní kancelář má přímo v Dahabu 16 klientů, v celém letovisku Šarm aš-Šajch, jehož je Dahab součástí, 151 klientů. "Mluvili jsme se všemi a všichni jsou v pořádku," řekl Plovajko.

Krizový štáb CK Fischer klientům, kteří jsou na místě, nabídl předčasný odlet domů. "Nikdo této možnosti zatím nechce využít," uvedl Plovajko.

V červenci 2005 zemřelo kvůli bombovým výbuchům v letovisku Šarm aš-Šajch 84 lidí. Byli mezi nimi i zahraniční turisté. Jedním z obětí útoku byl i jeden Čech.