Nedávno zřízený výbor, který se má zabývat působením německé rozvědky během války v Iráku, se bude zabývat i přelety letadel CIA. Jeho první zasedání se odehraje 11. května. Německý poslanecký výbor bude v první řadě zjišťovat podrobnosti o působení dvou agentů německé zpravodajské služby BND v Bagdádu během války v Iráku. Jejich informace využívala i americká armáda.

Němci chtěji informaci o americké žádosti umístit vězně v ČR

"Navrhl jsem, aby se výbor zeptal českého ministra zahraničí jako zástupce české vlády, zda mají poznatky o letech CIA, které by mohly pomoci práci výboru," vysvětlil poslanec FDP Max Stadler, který liberály ve výboru zastupuje. Podle ministerského mluvčího Víta Koláře se ministr Svoboda k výzvě vyjadřovat nebude.

Druhá mluvčí poslaneckého klubu FDP Bettina Lauerová už předtím řekla, že důvodem návrhu bylo to, že Svoboda prý veřejně mluvil o žádosti americké vlády zřídit v ČR vězeňský tábor.

Nevládní organizace Amnesty International nedávno uvedla, že v ČR opakovaně přistávala letadla CIA, která možná přepravovala na palubě zadržené. Česká ministerstva vnitra a obrany reagovala sdělením, že o takových mezipřistáních nevědí, šlo totiž o soukromé nekomerční lety.

Ministr vnitra František Bublan v listopadu řekl, že americká vláda na podzim žádala Prahu o umístění některých osob zadržovaných na základně Guantánamo, ale neuspěla. Podle Bublana USA v té době nevyhovělo ani dalších údajně deset oslovených zemí.