"Běloruské úřady by si měly vzpomenout, že EU jasně vyjádřila záměr přijmout další omezující opatření proti odpovědným osobám, pokud volby neproběhnou demokraticky," uvedla komisařka v prohlášení.

Její mluvčí Emma Udwinová upřesnila, že jakékoli dodatečné sankce nebudou namířeny proti řadovým běloruským občanům, ale proti představitelům režimu. Jako možnost uvedla prodloužení seznamu osob, kterým členské státy EU budou odmítat vstupní víza. Konkrétní kroky by podle ní mohli přijmout ministři zahraničí EU na pondělním zasedání.

Lukašenko je favoritem voleb

Alexandr Lukašenko by ale mohl, bez ohledu na oblíbenost u evropských úřadů, zvítězit už v prvním kole nedělních běloruských prezidentských voleb. Podle průzkumu veřejného mínění, který mezi občany Běloruska provedla ruská sociologická společnost VCIOM, odevzdá svůj hlas ve prospěch současného předáka více než 60 procent Bělorusů.

Společný kandidát opozice Aljaksandr Milinkevič by podle VCIOM dostal osm až 11 procent hlasů. Šéf sociálnědemokratické strany Aljaksandr Kozulin ani lídr liberálních demokratů Sjarhej Hajdukevič by nezískali ani deset procent.

Podle šéfa VCIOM Valerije Fedorova nemůže podobné rozložení sil vést k "oranžové revoluci", jako se to stalo předloni při prezidentských volbách na Ukrajině. Zahraniční pozorovatelé přitom poměry v Bělorusku už delší dobu kritizují, Lukašenko je považován za "posledního diktátora Evropy".