Zástupce velitele herfordshirských hasičů Mark Yates uvedl: "Kdybychom ho uhasili, měli bychom v areálu oblak benzínových par, který, jak se domníváme, způsobil nedělní katastrofickou explozi."

Do okolí terminálu se přitom už začínají vracet obyvatelé, i když záchranáři je varují, aby zůstávali doma a nechávali okna zavřená. Nový požár pro ně prý nepředstavuje nebezpečí. Do škol, které byly dosud uzavřeny a ve středu se otevřely, se vrátily i některé děti. Většina z 2000 evakuovaných obyvatel okolí doufá, že se během dneška bude moci vrátit domů.

Výbuch mohl způsobit řidič cisterny

Vyšetřovatelé ověřují zprávu bulvárního listu Sun, podle něhož  nedělní katastrofu způsobil řidič cisterny, jenž vypnul zapalování v době, kdy byly ve vzduchu benzínové páry uniklé z terminálu.

List ocitoval jeho kolegu: "Byl tam nějaký únik par jako hustá mlha. Byly těžké, klesaly k zemi. Vypadalo to, že unikají zpoza cisterny, kde viděl díru. Můj kolega proto běžel ke kabině své cisterny, vypnul zapalování a čekal. Motor ztichl a pak to bouchlo. Neví, zda výbuch způsobil, ale viní se z něj."

Mluvčí herfordshirské policie potvrdila, že jí řidič poskytl podobné informace: "Je jedním z klíčových svědků a hovořili jsme s ním, ale jestli způsobil katastrofu, nebo ne, v tuto chvíli nevíme."

Policie se stále domnívá, že v případu největšího poválečného požáru ropného zařízení šlo o nehodu a ne o teroristický čin.