Česká republika je spolu se Slovinskem devátá za osmým Slovenskem. Na prvních sedmi místech se umístily bez rozdílu pořadí Dánsko, Finsko, Irsko, Island, Nizozemsko, Norsko a Švýcarsko.

Česká republika si polepšila, loni byla spolu s Francií na 19. až 20. místě a Slovensko se dělilo spolu s dalšími sedmi státy o prvenství.

Poslední Severní Korea je stejně jako Eritrea a Turkmenistán označena za "černou díru" pro zprávy. Nejsou tam povolena média v soukromých rukou a svoboda slova tam neexistuje. Sdělovací prostředky slouží pouze vládní propagandě. Novináři jenom papouškují oficiální vyjádření. Jakékoli vybočení se trestá, hrozí i vězení, a to i v případě špatně napsaného jména.

Mezi nejhoršími deseti je také  Čína, Kuba a Írán Z evropských zemí RSF hodnotí nejhůře Bělorusko, které skončilo na 152. místě, Rusko je 138.

Pořadí země
1-7 Dánsko, Finsko, Island, Irsko, Nizozemsko, Norsko, Švýcarsko
8. Slovensko
9-10. Česká republika, Slovinsko
18. Belgie, Německo, Řecko
24. Velká Británie
30. Francie
44. USA
53. Kypr, Mongolsko, Polsko
112. Ukrajina
138. Rusko
152. Bělorusko
157. Irák
159. Čína
161. Kuba
164 Írán
165 Turkmenistán
166 Eritrea
167 Severní Korea

Těžký život mají také novináři na Blízkém východě, kde je omezuje vláda a ozbrojené složky jim brání psát svobodně.

Irák klesl proti loňsku kvůli zhoršení bezpečnosti novinářů ze 148. na 157. místo. Reportéři bez hranic uvádějí, že tam bylo letos zabito už 24 pracovníků sdělovacích prostředků a od začátku války v březnu 2003 jich přišlo o život už 72. Pro novináře jde o nejvražednější konflikt od druhé světové války.

Proti loňsku si výrazně pohoršily Spojené státy, které klesly z 22. na 44. místo. Reportéři bez hranic to zdůvodnili poukazem na uvěznění novinářky Judith Millerové z listu New York Times kvůli odmítnutí prozradit zdroj informací a na soudní opatření, která ztěžují ochranu zdrojů. [celá zpráva]