Hlavní obsah

Izrael po 38 letech opustil pásmo Gazy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

JERUZALÉM

Poslední izraelský vojenský konvoj vyjel v pondělí ráno z pásma Gazy, následovaný vrchním velitelem židovských jednotek v tomto pásmu. Vojáci uzavřeli přechod Kisufim. Izraelská armáda tím dokončila odsun z území, které okupovala 38 let. "Končí jedna éra," řekl v tu chvíli izraelský velitel v pásmu Gazy generál Avib Kochavi.

Článek

Po pěti tisících izraelských vojáků, kteří zahájili odsun v noci na pondělí, projel Kochavi jako poslední v 6:50 místního času (5:50 SELČ) ve vojenském džípu hraničním přechodem Kisufim.

Dva vojenské traktory poté k přechodu nahrnuly betonové bloky a hromady písku. Následně izraelští vojáci vztyčili národní vlajku sejmutou z vojenského velitelství v Gaze na izraelské straně pohraničního pásma.

Z dálky přihlíželo několik Palestinců a poblíž přechodu na palestinské straně rychle projelo auto s černou vlajkou radikálního Islámského džihádu.

"Dnešek je den radosti a štěstí, jaký náš lid celé století nezažil," prohlásil nad ránem předseda palestinské autonomie Mahmúd Abbás, který míří do Neve Dekalimu, největší z 21 osad, které v pásmu Gazy Izrael vyklidil.

Synagogy zůstaly a hoří

V polovině srpna Izrael dokončil evakuaci osmi až devíti tisíc židovských osadníků ze všech izraelských osad v Gaze. Kromě 21 osad v pásmu Gazy Izrael evakuoval také čtyři osady na západním břehu Jordánu.

Po odsunutí osadníků izraelští vojáci strhli jejich domy a zničili své vojenské základny. V pásmu Gazy zanechali jen více než dvacet synagog. Proti jejich demolici protestoval rabinát. Nejvyšší soud přitom rozhodl, že strženy být mohou, vláda však nakonec vyhověla duchovním.

Palestinci přitom požadovali jejich stržení a zřejmě je zbourají sami, neboť je považují za "symbol okupace" pásma. "Oni zničili naše domy a naše mešity, dnes je čas zničit jejich," uvedl jeden z Palestinců v pásmu. Palestinský předák Mahmúd Abbás v pondělí ráno uvedl, že bývalé synagogy ztratily svůj náboženský význam: "Nechali prázdné budovy, které byly užívány jako chrámy, ale odvezli z nich všechny náboženské symboly, takže to už nejsou místa víry."

Příchozí Palestinci už v ponělí některé synagogy zapálili.

Obloha zbarvená ohněm

Tisíce triumfujících Palestinců se dnes brzy ráno nahrnuly do opuštěných židovských osad v pásmu Gazy. Zapalují prázdné synagogy a střílejí do vzduchu.

Palestinští policisté jen bezmocně přihlížejí, jak palestinští ozbrojenci vyvěšují vlajky radikálních skupin, davy lidí rozbíjejí to, co zůstalo v troskách osad, anebo si odnášejí, co by se jim ještě mohlo hodit - okenní rámy, dveře, záchody či kusy kovu. Palestinští mladíci trhají ze zdí dráty, v osadě Necarim si podávají kladivo, kterým rozbíjejí dosud stojící sloupy. Dvě prázdné synagogy a židovský seminář hoří.

Původní plány palestinské policie zabránit lidem ve vstupu do osad, se rozplynuly během prvních hodin po odchodu izraelských vojáků. Dokazují tak slabost palestinských bezpečnostních sil, ale i oprávněnost obav z chaosu, do nějž by se pásmo Gazy po odchodu Izraelců mohlo propadnout.

Noční nebe v Gaze svítí oranžově, jak ho rozzářily požáry v bývalých osadách. Palestinské ženy křičí, mladíci odpalují ohňostroje a dav skanduje "bůh je veliký". V osadě Neve Dekalim se dvaadvacetiletý Abdar Rahmán Barakát projíždí na kole ohromený prostorem, jaký měli osadníci k dispozici. "Bože, je to tu tak pohodlné," libuje si.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám