Martin McCauley, Niall Connolly a Jim Monaghan jsou na útěku už od prosince loňského roku. [celá zpráva]

Byli odsouzení k 17 rokům vězení a každý z nich má zaplatit i finanční pokutu: Connolly a Monaghan v přepočtu 225 tisíc dolarů (asi 5,4 mil. Kč) a McCauley 190 tisíc dolarů (asi 4,6 mil. Kč). Jak Conolly, tak McCauley byli za své aktivity již trestáni, a to v 70. letech za útoky v Severním Irsku.

Záhy po vynesení rozsudku, který jim byl vyměřen v nepřítomnosti, uprchli ze země a od té doby se skrývaly na neznámých místech. jejich právníci se proti rozsudku jejich jménem dovolali.

Kolumbijská policie zatkla trojici v srpnu 2001. Vyšetřovatelé je záhy obvinili z výcviku marxistických geril - Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) - bojujících s vládními jednotkami.

Monaghan v dnešním exkluzivním rozhovoru pro RTE uvedl, že se do Irska vrátili před několika dny. Odmítl ale sdělit přesný datum. Záporně reagoval rovněž na dotaz, zda opravdu trojice cvičila členy FARC. Podle něj naopak chtěli přispět v mírovém procesu mezi FARC a kolumbijskou vládou. Monaghan uvedl, že nikdo z trojice odsouzených nemá v úmyslu se do Jižní Ameriky vrátit.