Tragédii, při které skončilo městečko Brumadinho pohřbeno pod nánosem vody a bahna, mají obyvatelé třicetitisícového města v živé paměti. Vždyť se odehrála nedávno a pouhých šedesát kilometrů od nich. Teď nervózně upírají oči k obrovské nádrži dolu Gongo Soco nedaleko jejich vlastního města.

Vlastník dolu, společnost Vale, minulý týden prohlásil, že hrozí zhroucení dolu, což by téměř jistě znamenalo i kolaps přehrady nádrže, která je zhruba 1,5 kilometru od hranic města. Úřady si riziko uvědomují a po zprávě z minulého týdne už evakuovaly 458 lidí z bezprostředního okolí dolu.

Oblast zaplavená bahnem po protržení hráze u Brumandinha,

Oblast zaplavená bahnem po protržení hráze u Brumandinha

FOTO: Digitalglobe, Reuters

„Nemůžeme si být jistí, co přesně se stane, ale přijali jsme nezbytná opatření, abychom zamezili ztrátám na životech,“ uvedl José Oscimar z úřadu civilní obrany státu Minas Gerais. Úřady rovněž ve městě oranžovou barvou vyznačily pravděpodobné zátopové oblasti. Stejně tak jsou vyznačeny možné evakuační trasy.

Po protržení hráze v Brazílii našli už 150 mrtvých, číslo zřejmě ještě poroste

Město je však paralyzováno strachem. Řada obchodů a bank i poštovních poboček je už několik dní zavřená. „Všichni jsou napjatí a vyděšení. Nevíme, jak reagovat,“ uvedla jednadvacetiletá Talita. „Je smutné takhle lidi vidět. Nejsou si jistí, kdy se to stane, jestli budou mít dům, kam se budou moci vrátit nebo budou mít k dispozici alespoň pitnou vodu,“ vysvětlila mladá žena.

Času na evakuaci bude málo

Úřady si musí vystačit pouze s odhadovanými údaji. Firma Vale není schopna odhadnout, kdy ke kolapsu celého komplexu dojde.

Jeferson Ferreira, který pomáhal zachraňovat lidi z ubytovny u hráze se dívá na bahno.

Jeferson Ferreira, který pomáhal zachraňovat lidi po protržení hráze, se dívá na bahno.

FOTO: Adriano Machado, Reuters

Podle nejhoršího scénáře bude mít město na evakuaci zhruba hodinu a padesát minut. Trochu naděje vzbuzují výsledky posledních cvičení, kdy bylo město vyklizeno během padesáti minut. Kritici ovšem namítají, že cvičení nereflektují skutečnou paniku, která nastane, pokud výzva v evakuaci přijde ve špatný čas – například v noci.

Brazilský hrdina zachránil dívku z bahna pod protrženou nádrží

„Snažím se zůstat klidná, ale každou noc se bojíme. Na noc k nám přichází vždy alespoň jedno z dětí přespat, kdyby se náhodou něco stalo. Je to těžké,“ vylíčila své pocity 80letá Cilta Maria.

Město už neřeší otázku zda, ale kdy

Hněv vůči těžební společnosti Vale mezi obyvateli roste. „Netušili jsme, že se to může stát u nás. Říkali nám, že důl prosperuje a neustále se vyvíjí. Hádám, že teď čelíme důsledkům,“ uvedla Cilta Maria. „Vypadá to, že společnost Vale postavila zisk nade vše ostatní,“ uvedl Gilmar dos Santos. „Lidi pro ně nejsou priorita,“ dodal zachmuřeně.

Situaci bedlivě sledují i lidé, kterým v městečku Brumadinho protržení přehrady vzalo rodiny. „Nepřekvapilo by mě, kdyby se to teď stalo v Barão de Cocais,“ řekl Rimarque Cangussu, jehož dcera byla první identifikovanou obětí v Brumadinhu.

Velké firmy si podle něj s podobných neštěstí neberou příklad a stále podceňují bezpečnost. „Jsou to pocity nemohoucnosti, rozhořčení a zděšení, že věci nefungují tak, jak by měly,“ uzavřel Rimarque.

Obyvatelé Barão de Cocais teď zažívají podobné pocity. Už neřeší otázku, zda se katastrofa stane, ale jen kdy přijde. Může to být každým dnem.