Proti dokumentu se staví nejsilnější vládní strana Směr, Slovenská národní strana i opoziční Svoboda a Solidarita (SaS). Proti je i strana s názvem Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko. Dohromady mají ve 150členném parlamentu většinu 95 hlasů a šance, že Slovensko dokument odmítne, je reálná.

Usnesení k dokumentu by měl slovenský parlament projednat příští týden.

Pokud chceme být součástí řešení, tak musíme sedět za jednacím stolem, abychom přednesli naše stanovisko.Miroslav Lajčák, slovenský ministr zahraničí

„Jedná se o to, zda je Slovensko součástí řešení nebo chceme sedět za pecí a zamknout dveře zevnitř. Je někdo na Slovensku, kdo tvrdí, že migrace neexistuje? Dá se to řešit tak, že řekneme: Vy to řešte a nás se to netýká? Pokud chceme být součástí řešení, tak musíme sedět za jednacím stolem, abychom přednesli naše stanovisko,” řekl Lajčák.

Zmíněný pakt důrazně odmítl i předseda Směru Robert Fico. Šéf diplomacie, který je ve vládě za tutéž stranu, naopak dokument v uplynulých týdnech obhajoval.

„Tady nejde o mě a o Roberta Fica. Jde o to, jaké Slovensko mám já jako ministr zahraničí zastupovat,“ zdůraznil Lajčák. „Pokud bude vůle poslanců parlamentu taková, že Slovensko se chce izolovat a nechat řešení na jiné, tak to nemohu prosazovat,“ dodal Lajčák.

Ten se dostal do sporu s šéfem Směru v čase, když nejsilnější vládní strana má zájem postavit šéfa diplomacie jako svého kandidáta na hlavu státu v prezidentských volbách, které se konají na jaře příštího roku.

Podle průzkumů by měl Lajčák velké šance nahradit v prezidentském křesle Andreje Kisku, který už na druhé volební období nekandiduje. Lajčák kandidaturu opakovaně odmítl a řekl, že se chce věnovat zahraniční politice.

Fico je proti

Fico se proti globálnímu paktu o migraci důrazně ohradil. Řekl, že dokument není v souladu s národní migrační politikou. „Pro stranu Směr je neakceptovatelný. Globální pakt nečiní žádné rozdíly mezi legální a nelegální migrací. Vychází z principu, že migrace je dobrá, pomáhá řešit problémy světa a má být zdrojem prosperity. Náš suverénní pohled na migraci je jiný,“ zdůraznil Fico na videu zveřejněném na sociální síti.

Předseda slovenské vlády Robert Fico (Smer)

Robert Fico (Smer) na archivním snímku

FOTO: Eric Vidal, Reuters

Vládní Slovenská národní strana považuje pakt OSN za nevyvážený dokument, který vstupuje do integrity suverénních států a závažně oslabuje jejich svrchovanost v oblasti regulace a výkonu migrační politiky. Podle nejmenší vládní strany Most-Híd však dokument neohrožuje suverenitu Slovenské republiky.

Nejsilnější opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) je zásadně proti tomu, aby Slovensko dokument podepsalo. „Zastánci migrace tvrdí, že migrace tu vždy byla a bude. To je poraženecký postoj. Jsme zásadně proti masové migraci,“ nechal se slyšet předseda SaS Richard Sulík.

Na vypracování migračního paktu se domluvilo 193 členských států OSN v září 2016. Jedná se o právně nezávazný dokument, který má zabránit tomu, aby byli lidi znevýhodněni jen proto, že jsou cizinci. Jeho cílem je posílit práva migrantů a lépe organizovat migrační toky. Text zdůrazňuje nedotknutelnost suverenity jednotlivých zemí a jejich právo na vlastní migrační politiku. Pakt má být podepsán v polovině prosince v marockém Marrákeši. Vlády Spojených států, České republiky, Maďarska, Polska, Rakouska a Austrálie už pakt odmítly.