Sajdánímu, kterého tuniské úřady viní mimo jiné z podílu na atentátu na muzeum Bárdá v Tunisu před třemi lety, hrozí ve vlasti trest smrti. Přesto německý soud rozhodl o jeho vydání do Tuniska, neboť na nejvyšší trest platí v severoafrické zemi od roku 1991 moratorium, a jeho vykonání tak nehrozí.

Při teroristickém útoku na muzeum v tuniském hlavním městě v březnu 2015 zabili islamisté 22 lidí. Jednadvacet z nich byli zahraniční turisté. [celá zpráva]

Sajdání byl v Německu zadržen loni v únoru kvůli podezření, že jako člen teroristické organizace Islámský stát verboval nové bojovníky a že plánuje teroristický útok. Proti svému vydání do vlasti se Tunisan u soudů dlouho bránil. Německo se jej pokusilo deportovat již v červenci 2017. Z letadla připraveného k odletu se ale Sajdání dostal díky předběžnému opatření, které vydal soud.

Peter Beuth, ministr vnitra spolkové země Hesensko, která Sajdáního deportovala, ve středu uvedl, že doufá, že bude Tunisanův případ sloužit jako vzor a brzy budou následovat deportace dalších nebezpečných islamistů.

Německo se v poslední době zatím bez úspěchu snaží ze země vyhostit také 42letého Tunisana, někdejšího bodyguarda vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina. Sami A. žije už léta v Německu a na příspěvcích od státu pro sebe a svou rodinu dostává více než 1160 eur (29 670 korun) měsíčně.