V Barceloně policie použila proti stoupencům gumové projektily. Pomocí vozů také rozrážela kovové bariéry, několik lidí bylo zraněno.

Jak uvedl Mark Stone, korespondent televize Sky News, který je přímo na místě, není jasné, co přesně zapříčinilo, že policie rázně zakročila. Podle jeho slov do té doby celá situace připomínala poměrně mírumilovný protest.

FOTO: Emilio Morenatti, ČTK/AP

„Policie útočila obušky na lidi, kteří seděli na zemi. Ti se rozprchli, čímž vzniklo volné místo pro policejní vozy, které prorážely zábrany,” uvedl.

Katalánský premiér Puigdemont označil postup policie proti účastníkům referenda o nezávislosti Katalánska za neoprávněný, nepřiměřený a bezohledný.

FOTO: Susana Vera, Reuters

Španělská vláda tvrdí, že jen neochotně vyslala policisty a příslušníky civilní gardy s příkazem zastavit referendum. Jejich prvotním úkolem je prý zabavovat volební materiály, nikoli cílit na lidi, ujistil zástupce centrální vlády v Katalánsku Enric Millo. „Byli jsme přinuceni k něčemu, co jsme nechtěli," řekl a hlasování označil za frašku.

Mluvčí katalánské vlády Turull v neděli žádal Millovo okamžité odstoupení kvůli násilí proti občanům ze strany státu.

Střet policie se stoupenci referenda v Barceloně

Střet policie se stoupenci referenda v Barceloně

FOTO: Manu Fernandez, ČTK/AP

Policisté zasáhli i proti zpívajícímu davu v Gironě, mnozí z lidí drželi nad hlavami volební lístky. Policisté se také snažili dostat lidi ven z volebních místností, mezi těmito lidmi byly i ženy a děti.

Při snaze dostat se do místnosti, kde byly volební urny, rozbili také kladivem vstupní skleněné dveře školy, kde se mělo hlasovat.

Video

Expirované video

Volební místnost v katalánském městě Girona

Katalánská vláda se rozhodla pokračovat v přípravách referenda, které se má odehrát v neděli od 9:00 SELČ do 20:00 SELČ, i přes odpor centrální vlády v Madridu, která ho označila za ilegální a snaží se mu zabránit.

FOTO: Francisco Seco, ČTK/AP

Centrální vláda poslala do oblasti policejní posily, aby hlasování zmařily. Podle agentury Reuters v neděli ráno z barcelonského přístavu vyrazila do ulic hlavního města Katalánska zhruba stovka policejních dodávkových automobilů.

Už v sobotu policisté zablokovali přes polovinu z více než 2300 škol, jejichž třídy měly v neděli sloužit jako volební místnosti.

Muž v Barceloně ukazuje lidem před volební místností hlasovací urnu pro vládou zakázané referendum o nezávislosti Katalánska

Muž v Barceloně ukazuje lidem před volební místností hlasovací urnu pro vládou zakázané referendum o nezávislosti Katalánska

FOTO: Yves Herman, Reuters

Několik desítek škol naopak obsadili občanští aktivisté usilující o uspořádání referenda.

Video

Expirované video

Volební urny dorazily do hlasovacích místností v Katalánsku

Regionální vláda ujistila občany, že v referendu o nezávislosti mohou hlasovat v jakékoli volební místnosti, pokud ty jejich budou zavřené.

Video

Expirované video

Katalánci zablokovali volební místnost traktorem

„Vstala jsem brzy, protože má země mě potřebuje,“ prohlásila pětašedesátiletá důchodkyně, která již v 5:00 SELČ stála se zhruba stovkou dalších lidí před jednou z barcelonských škol určených k hlasování. „Nevíme, co se bude dít, ale musíme tu být,“ dodala.

Lidé v Barceloně v noci před zakázaným referendem o nezávislosti tvořili fronty před volebními místnostmi

Lidé v Barceloně v noci před zakázaným referendem o nezávislosti tvořili fronty před volebními místnostmi

FOTO: Santi Palacios, ČTK/AP

Podle průzkumů podporuje nezávislost pouze kolem 40 procent Katalánců. Pro uskutečnění referenda je nicméně většina obyvatel regionu, ve kterém žije zhruba 7,5 milionu lidí, píše agentura Reuters.