Narozeniny muže, který je ve světě označován za diktátora, jsou v jeho vlasti známé jako Den slunce a jsou velkým státním svátkem. Letošní oslavy se konají v době vyostřeného napětí mezi KLDR a Spojenými státy a rovněž mezinárodního napětí, jež vyvolávají testy severokorejského vojenského arzenálu.

Panují obavy, že by KLDR mohla právě při oslavách narození Kim Ir-sena podniknout novou raketovou nebo jadernou zkoušku. Podle analytiků je ze satelitních snímků zřejmé, že místo, kde KLDR jaderné testy provádí, je připraveno k dalšímu použití.

Severokorejci se v Pchjongjangu klaní sochám Kim Ir-sena a Kim Čong-ila

Severokorejci se v Pchjongjangu klaní sochám Kim Ir-sena a Kim Čong-ila

FOTO: Damir Sagolj, Reuters

„Jsme připraveni odpovědět na jakýkoli jaderný útok vlastním jaderným útokem,” řekl na oslavě, jež předcházela vojenské přehlídce, vysoký představitel komunistické strany KLDR Čche Rjong-he.

Oslava výročí Kim Ir-sena v Severní Koreji

Oslava výročí Kim Ir-sena v Severní Koreji

FOTO: Wong Maye-E, ČTK/AP

Tisková agentura KCNA už předtím oznámila, že armáda si je jistá, že v případě války je schopna americké základny v Jižní Koreji, „velitelství Zla”, stejně jako vedení v Soulu „zničit během několika minut”.

Severní Korea v sobotu podle agentury Reuters uvedla, že „vojenská hysterie” vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa se dostala do „nebezpečné fáze, kterou již nelze přehlížet”.

Vojenská přehlídka na záběrech severokorejské televize

Vojenská přehlídka na záběrech severokorejské televize

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

Televizní stanice NBC tento týden s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb informovala, že Spojené státy jsou připraveny podniknout preventivní úder konvenčními zbraněmi proti KLDR v případě, že získají důkazy o přípravách KLDR podniknout další jaderný výbuch.

Severokorejci slaví narození Kim Ir-sena

Severokorejci slaví narození Kim Ir-sena

FOTO: Damir Sagolj, Reuters

Severokorejská armáda následně pohrozila, že nemilosrdně zpustoší USA, pokud se Washington rozhodne na KLDR zaútočit. [celá zpráva]

Před tribunou, na níž Kim Čong-un v tmavém obleku s úsměvem hovořil se svými poradci, v sobotu defilovaly tisíce vojáků, kteří na přehlídku čekali několik hodin v přistavených autobusech. Za nimi jely tanky, odpalovací raketové systémy a další vojenská technika. Ve 105 formacích nad náměstím přelétávala letadla.

Severokorejci slaví výročí narození Kim Ir-sena. Na snímku vojenská přehlídka v Pchjongjangu

Severokorejci slaví výročí narození Kim Ir-sena. Na snímku vojenská přehlídka v Pchjongjangu

FOTO: Damir Sagolj, Reuters

Situace v KLDR znepokojuje také Čínu. Její ministr zahraničí Wang I v telefonickém rozhovoru s ruským protějškem Sergejem Lavrovem řekl, že Peking si přeje spolupracovat s Moskvou při uvolnění situace.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje vojenskou přehlídku v Pchjongjangu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje vojenskou přehlídku v Pchjongjangu

FOTO: Damir Sagolj, Reuters

„Chceme, aby se strany vrátily k jednacímu stolu,” řekl. Rusko vyzvalo všechny strany ke zdrženlivosti a k tomu, aby se vyhnuly jakékoli provokaci. Čínský deník Global Times důrazně vyzval Pchjongjang, „aby se tentokrát nedopustil žádného omylu”.