Cameron v sobotu řekl britskému ministru obrany Michaelu Fallonovi, aby do konce příštího roku připravil podmínky pro nasazení žen do „bojů zblízka“.

O zapojení Britek do bojových operací se diskutuje již více než rok, plánovalo se již od začátku roku 2016. Plán ale brzdí pochybnosti, zda ženy mají dostatečný „zabijácký instinkt“, a teprve v létě příštího roku má být hotový souhrn „fyziologických požadavků“, které musejí ženy pro bojové mise splňovat.

Cameronova intervence má za cíl tuto velkou změnu uspíšit.

„Ministr obrany i já máme stejné přání, aby byly všechny role v našich ozbrojených silách přístupné i ženám ještě v roce 2016,“ uvedl Cameron. Se specifickým výcvikem pro bojové operace by podle jeho představ měly začít nejpozději na podzim příštího roku.

Prý naruší vojenskou morálku

Připomněl, že Britky už mohou sloužit například na vojenských ponorkách a mají zastoupení i mezi nejvyššími vojenskými šaržemi.

Zapojení žen do bojů má nicméně mnoho kritiků. Například bývalý velitel britských vojáků v Afghánistánu plukovník Richard Kemp loni prohlásil, že ženy by v bojích mohly narušit „vojenskou morálku“ a oslabit bojeschopnost vojenských složek.

Postoj Británie nicméně povzbuzují i nedávná prohlášení USA a Austrálie, které také přislíbily ženám možnou účast na bojových operacích, dodává list.