„Polská armáda, která je od roku 2008 profesionální, přitom plánuje poskytnout v letošním roce vojenský výcvik pouze 1700 civilům,“ napsal magazín Polska Zbrojna odvolávající se na armádní zdroje.

„Žena s doktorátem, právníci, několik podnikatelů, to jsou profese některých z 350 zájemců o jarní výcvik v Olsztyně, na který jich však můžeme přijmout jen 14,“ uvedl mjr. Zbigniew Stakun z vojenské správy v tomto vojvodství. Podobná situace je i v ostatních 15 polských vojvodstvích.

„Do konfliktu na Ukrajině se o čtyřměsíční vojenský výcvik pro záložáky ucházeli hlavně mladí nezaměstnaní, kteří to považovali za první krok na cestě k získání trvalého zaměstnání v profesionální polské armádě,“ dodal Stakun. V současnosti k zájemcům o výcvik výrazně přibyli lidé, kteří mají práci a často jsou v ní úspěšní. ”Po dobu výcviku armáda jeho absolventům pokrývá veškeré náklady s ním spojené, včetně kompenzace ušlé mzdy,“ dodal.

Po ukončení výcviku, v případě vojenského i nevojenského ohrožení země, jsou jeho absolventi k dispozici polské armádě a zařazení do konkrétních jednotek.