Dcera španělského monarchy se podle soudců dopustila trestných činů při obchodech svého manžela, který je podezřelý z několikamiliónové zpronevěry. "Její královské veličenstvo se rozhodlo nevyužít práva na odvolání (proti nařízenému výslechu) a svobodně předstoupí před soud," uvedli obhájci v prohlášení.

Rozhodnutí Cristiny vypovídat potvrdil i soud v Palmě de Mallorca, který kauzu projednává. Podle soudce Josého Castra princeznino vyšetřování souvisí s objasňováním aféry jejího manžela, bývalého házenkáře Iňakiho Urdangarína, který je podezřelý ze zpronevěry více než šesti miliónů eur (165 miliónů Kč) z dobročinné nadace, kterou vedl.

Bezpříkladný proces

Mladší ze dvou dcer Juana Carlose má vyšetřovatelům vysvětlit své partnerství ve firmě Aizoon, v níž působí i Urdangarín. Cristina je podle španělského tisku podezřelá, že se podílela na obchodech svého manžela. Podle španělského tisku mohou obvinění otevřít cestu k bezpříkladnému procesu se členem královské rodiny.

Podezření vůči Cristině a jejímu manželovi vrhá stín na královskou rodinu a šestasedmdesátiletého panovníka, který po dlouhé roky patřil k nejrespektovanějším osobnostem ve Španělsku.

Kromě této aféry jeho pověst vážně poškodilo i odhalení, že se v roce 2012 účastnil nákladného lovu slonů v Africe, zatímco jeho země bojovala s ekonomickou krizí a vysokou nezaměstnaností.