Gurlitt žil desítky let zcela v ústraní ve svém mnichovském bytě, obklopen 1406 obrazy nesmírné hodnoty. Až před dvěma týdny se osmdesátiletý muž dostal do ohniska zájmu německých i světových médií. Německé úřady oznámily, že celníci a policisté u něj v roce 2012 při domovní prohlídce našli umělecký poklad.

"Dobrovolně nic nevrátím," vyjádřil se nyní poprvé ke kauze, v níž jde o díla, která patřila židovským sběratelům, nebo byla majitelům zabavena jako "zvrhlé umění". Tak nacistický režim označoval umělecká díla propagandou považovaná za "neněmecká" či "degenerovaná".

Gurlitt tvrdí, že jeho otec získal umělecká díla legálně. Německá justice a veřejnost prý všechno vykreslují chybně. Gurlit tvrdí, že státnímu zastupitelství už dodal dostatek důkazů, které z něj snímají jakékoli podezření.

Bytový dům v Mnichově, kde syn obchodníka s uměním z nacistické éry Cornelius Gurlitt ukrýval stovky zabavených obrazů.

Bytový dům v Mnichově, kde syn obchodníka s uměním z nacistické éry Cornelius Gurlitt ukrýval stovky zabavených obrazů.

FOTO: Michaela Rehle/Files, Reuters

Německé úřady nyní Gurlitta vyšetřují kvůli daňovým podvodům a zatajování skutečností. "Přece nejsem Boris Becker, co po mně lidé chtějí?" ohradil se proti obviněním dědic sbírky s poukazem na případ německého tenisty, jenž byl v roce 2002 odsouzen k podmíněnému trestu a pokutě za krácení daní.

Obraz Franze Marka Koně v krajině, který byl v Gurlittově sbírce |

Obraz Franze Marka Koně v krajině, který byl v Gurlittově sbírce.

FOTO: Michael Dalder, Reuters

"Přece s těmi obrazy mohli počkat, až zemřu," komentoval také zabavení uměleckých děl. "Proč ty obrazy nenechali na místě a neodnášeli si vždy jen ty, které chtěli zkoumat?" pokračoval v Gurlitt v sérii otázek.

Rodinná sbírka, kterou zdědil, prý pro něj byla smyslem života. "Víc než své obrazy jsem nic nemiloval," přiznal se a prohlásil, že nikdy nespáchal trestný čin. Poznamenal, že pouze chtěl žít se svými obrazy. "Co je to za stát, který předvádí mé soukromé vlastnictví?"

Neznámý obraz Marka Chagalla z Gurlittovy sbírky

Neznámý obraz Marka Chagalla z Gurlittovy sbírky

FOTO: Michael Dalder, Reuters

Německý tisk nedávno uvedl, že vyšetřovatelé z Celního kriminálního úřadu dospěli k závěru, že velká část zabavené sbírky Corneliu Gurlittovi skutečně patřila po právu.

Podle zpravodajského magazínu Focus ale chtějí pracovníci kancléřství a bavorské justice Gurlitta přimět k tomu, aby obrazy, z nichž 590 bylo údajně ukradeno Židům, státu dobrovolně přenechal. Výměnou za to by prý mohlo být zastaveno trestní řízení.

Dva obrazy expresionitsy Otto Dixe, které vlastnil Gurlitt

Dva obrazy expresionitsy Otto Dixe, které vlastnil Gurlitt.

FOTO: Michael Dalder, Reuters

Vyšetřování kvůli daňovým podvodům je ale sporné a možná bude muset být beztak zastaveno. Deník Süddeutsche Zeitung totiž ve svém sobotním vydání s odvoláním na bavorské úřady napsal, že Gurlitt odváděl daně ze "skromných příjmů" v Rakousku, kde má nahlášeno trvalé bydliště v Salcburku.

Salcburkský dům Cornelia Gurlitta

Salcburský dům Cornelia Gurlitta

FOTO: Dominic Ebenbichler, Reuters

Z pohledu státního zastupitelství v bavorském Augsburgu by se přesto mohla na Gurlitta vztahovat daňová povinnost v Německu. "Z daňového hlediska není relevantní bydliště, ale hlavní domácnost a pro určité daně ani to ne," řekl agentuře DPA augsburský vrchní státní zástupce Reinhard Nemetz.