Sekretář vlády Osamu Fudžimura jen uvedl, že vláda a majitel ostrovů spolu jednali. O jednáních však neposkytl žádné detaily: „Jednáme s majitelem, až dosáhneme výsledku, oznámíme to.“

Podle agentury Kjódó už v pondělí vláda dosáhla dohody o odkoupení tří z pěti hlavních ostrovů. Smlouva ale bude podepsána až na konci měsíce.

Vláda uvedla, že nemíní na ostrovech nic stavět, ale bývalý tokijský primátor Šintaro Išihara, který založil fond na nákup ostrůvků, uvedl, že by se tam mohlo vybudovat molo.

Japonští aktivisté s vlajkou na ostrově Uocuri

Japonští aktivisté s vlajkou na ostrově Uocuri

FOTO: Reuters

Napětí okolo ostrůvků

Nákup podle BBC zvýší napětí s Čínou, která si na neobydlené ostrůvky, které označuje jako Tiao-jü-tcha, také činí nároky stejně jako Tchaj-wan. Ve středu čínský deník Žen-min ž´pao obvinil Japonsko, že v otázce ostrovů projevuje dvojí tvář: „Bude těžké zlepšit napjaté čínskojaponské vztahy, když japonská vláda pokračuje v uplatňování politiky dvojí tváře, kdy na jednu stranu ukazuje dobrou vůli a na druhou umožňuje pravicovým silám ovlivňovat názory vlády a veřejné mínění.

 

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

V půlce srpna asi 150 Japonců včetně osmi členů vlády a dvacítky pravicových radikálů doplulo k ostrůvkům, aby uctili památku padlých z druhé světové války. Desítka z nich na skály připevnila japonskou vlajku. Po tomto činu následovaly protesty v Číně. [celá zpráva]

V úterý byli zadrženi v Pekingu dva muži za to, že roztrhali vlajku před autem japonského velvyslance.

Tchajwanští aktivisté se vyloďují na Senkaku.

Tchajwanští aktivisté se vyloďují na Senkaku.

FOTO: Reuters

Koncem srpna se na jednom z ostrovů vylodili tchajwanští aktivisté.

Japonci argumentují, že kontrolu nad ostrůvky převzali koncem 80. let poté, co se přesvědčili, že ostrůvky jsou neobydlené.

Ostrůvky leží severovýchodně  od Tchajwanu, na půl cesty mezi pobřežím Číny a japonské Okinawy.