Policie uvedla, že křesťané se poprali s demonstranty před budovou radnice. Strážci zákona zadrželi také předního představitele ruské komunity homosexuálů Nikolaje Alexejeva, tvrdí agentura Interfax. Homosexualita není v Rusku od roku 1993 trestná, ale silné předsudky vůči příslušníkům sexuálních menšin v zemi přežívají.

Ruští homosexuálové se už dlouho snaží, aby v Moskvě mohli uspořádat svůj průvod, ale úřady jim to nikdy nedovolily. Dlouholetý moskevský starosta Jurij Lužkov o nich mluvil jako o "ďábelských". Jeho nástupce Sergej Sobjanin řekl, že s takovými průvody nesouhlasí, protože by mohly urazit náboženské cítění mnoha Rusů.

Galina Kapturová, která bojuje za zlepšení postavení homosexuálů v Rusku, během protestu prohlásila, že to vypadá, jakoby si úřady myslely, že homosexuální orientace je nakažlivá a že by se právě při pochodu šířila dál.

Petrohrad před časem postavil homosexualitu na roveň s pedofilií, když přijal zákon zakazující "propagandu homosexuality a pedofilie" mezi mládeží. Platí i v několika ruských regionech.