Pětapadesátiletý Chuang byl v minulosti v nejvyšších čínských vládních kruzích a časopis Forbes ho letos v seznamu nejbohatších Číňanů zařadil na 129. místo. Jeho jmění činí podle odhadů 890 miliónů dolarů (16,8 miliardy korun).

Chuang projevil zájem koupit za miliardu islandských korun (166 miliónů korun) 300 kilometrů čtverečních pozemků, což je 0,3 procenta islandského území. Kontrakt byl ale prozatím odložen, protože ministerstvo vnitra se miliardáře písemně dotázalo na důvod zájmu.

Jeho komunistická minulost budí podezření

Chuangova komunistická minulost vzbuzuje podezření. Jeho úmysly by nemusely být vedeny čistě láskou ke krásám přírody a turistice, jak on sám tvrdí. Pracoval v oddělení propagandy ministerstva stavebnictví a svou skupinu Čung-kchun založil po odchodu z ministerstva v roce 1995. Je vášnivým horolezcem a názor, že chce Číně skrytě dopomoci dostat se blíž k Arktidě zásadně odmítá.

O pozemky na severovýchodě Islandu má prý zájem výhradně proto, aby tam vytvořil výjimečné letovisko v přírodě. Myslí si, že by ročně přilákal 10 tisíc návštěvníků. Do severoislandského města Akureyri by se dostali třičtvrtěhodinovým letem z Reykjavíku a dále by mohli pokračovat buď ještě letecky nebo už po silnici. První fáze jeho projektu by mohla být dokončena do roku 2015.

Do boje se dala zpěvačka Björk

Po zhroucení bank v roce 2008 islandská vláda peníze určitě potřebuje. Islanďané ale váhají dělit se o své přírodní zdroje s cizinci. Nejslavnější z nich, zpěvačka Björk, se nedávno pustila do boje s kanadskou firmou Magma Energy, která má zájem o koupi islandské geotermální energetické společnosti. Vzniklo pak hnutí, které chce, aby se o privatizaci přírodních zdrojů rozhodovalo hlasováním.

Místní podnikatelé říkají, že Island sice peníze potřebuje, ale že za nynější krizové situace prodává příliš levně. Premiérka Jóhanna Sigurdardóttir vítá Chuangův investiční záměr i to, že se díky němu vytvoří pracovní příležitosti. Ministr vnitra Ögmundur Jónasson chce ale prověřit ekologické a další aspekty Chuangova projektu.

Většina místních by prý byla pro

Halldór Jóhannsson, který Chuanga na Islandu zastupuje, tvrdí, že obyčejní Islanďané si začali uvědomovat hodnotu islandské "prázdnoty a prostoru". Vadí jim spíš to, že je Chuang cizinec. "Většina jich ale plán schvaluje a přeje si, aby byl obchod uzavřen. Uvědomují si ekonomický dopad a pomoc, jakou to může přinést lidem, kteří na ni už několik let čekají," řekl.