Wilkes dříve učil na základní škole Pinfold Primary ve městě Hyde na severu Anglie. Jeho pracovní poměr škola ukončila poté, co soud začal řešit obvinění, že navázal vztah s osmiletou dívkou, kterou chodil soukromě doučovat. Případ se poté dostal až před soud v Derbyshire, informoval britský deník Daily Mail.

K sebevraždě došlo již v říjnu, ale policie dosud informace k případu držela v tajnosti. Wilkes, který žil se svými rodiči, tehdy vyrazil na jedno malebné místo v Derbyshire, kde se po odeslání sms své vyvolené s textem „Miluji tě a navždy budu“ upálil. Jeho ohořelé tělo nalezli na trávníku dva náhodní kolemjdoucí. Kousek od něj ležely také zápalky a kanystr od benzínu.

Z policejního vyšetřování vyšlo najevo, že se muž stal blízkým známým celé dívčiny rodiny a často s nimi trávil čas v době volna či víkendů ještě předtím, než byl obviněn z nevhodného vztahu s dívkou. Wilkes byl později odsouzen za obtěžování dítěte, i když se tuto skutečnost během procesu nikdy nepodařilo jednoznačně prokázat.