Podle názoru expertů se možná uvězněných horníkům podařilo ukrýt v tzv. obloucích zatopeného dolu a budou moci o sobě dát vědět pomocí zvukových signálů. Zatím se však neozvali a veškeré spojení s nimi bylo od okamžiku havárie, k níž došlo včera odpoledne v 17 hodin místního času, přerušeno.

Kolik horníků žije?

Současně se zasypává větev štol, na níž došlo k havárii a průniku vody do postiženého porubu. Na místo dorazili i záchranáři z Kuzbasu a specialisté z Moskvy. Jako předběžná příčina neštěstí byla určena situace na sousedních dolech, kde se neprováděly pravidelné utěsňovací práce.

Do hlavní šachty tak pronikla voda, která se zřejmě po delší dobu shromažďovala ve starých podzemních prostorách. Odborníci nevylučují, že v podzemí mohlo být celé jezero.

Lékaři v Rostově na Donu ujišťují, že dokáží horníky zachránit, i když budou v podzemí uvězněni tři dny. Podle některý záchranářů, je však možné, že nyní jsou již zatopeny všechny podzemní prostory a naděje na záchranu horníků je mizivá, pokud se některým z nich nepodařilo najít právě tzv. vzduchové kapsy.