Český velvyslanec v Indonésii Pavel Řezáč už v pátek uvedl, že podle informací, které má, nejsou mezi oběťmi ani mezi raněnými Češi.

Šéf protiteroristického oddělení indonéského ministerstva bezpečnosti Ansyaad Mbai řekl, že atentát je "jasně spojen" s Noordinem Topem, jedním z hlavních organizátorů teroristických útoků, které v posledních letech v zemi uskutečnila organizace Jemaah Islamiyah. Ta je napojena na teroristickou síť al-Kájda.

"Vzhledem k tomu, jak byly provedeny, je jasné, že tyto atentáty jsou spojeny s Noordinem Topem," řekl Mbai indonéské agentuře Antara.

Noordin Top, který je malajsijské národnosti, patřil podle expertů k hlavním organizátorům teroristických atentátů na ostrově Bali v roce 2002 a v hotelu Marriott v Jakartě o rok později. První z těchto útoků si vyžádal 202 a druhý 12 lidských životů. Top je od té doby nejhledanějším mužem v Indonésie.

Útočníci se maskovali za hosty

Páteční atentáty postihly hotely Marriott a Ritz-Carlton jen několik minut po sobě kolem 7:45 místního času. Bylo to dílo sebevražedných útočníků, kteří byli v hotelích ubytováni jako hosté. Vyšetřovatelé se je teď snaží identifikovat. [celá zpráva]

Jedna bezpečnostní kamera zachytila okamžik výbuchu v Marriottu. Na krátkém záběru je vidět muže v čapce, jak s kufrem na kolečkách kráčí halou hotelu k restauraci. Následuje záblesk a oblaka kouře.

Video

Luxusní hotely v Jakartě terčem bombových útoků. Zdroj: ČTK/APTN

Atentáty vzbudily širokou vlnu odsouzení v Indonésii i v zahraničí, ale na internetových stránkách indonéských islámských extremistů jsou velebeny. "Poslání splněno," citovala agentura AP z internetové stránky Arrahman.com.