Nový virus se rozšířil z Mexika a dosud v 21 zemích světa nakazil podle WHO 1490 lidí a nejméně 30 zabil. Do úterka bylo jedinou obětí za hranicemi Mexika jedno mexické dítě ve Spojených státech, nyní na prasečí chřipku zemřela žena v Texasu. Spojené státy hlásí už 403 nakažených v 38 z celkem 50 států USA.

Mexiko tvrdí, že nákaza je na ústupu a život v zemi se pomalu začíná obnovovat, ve středu tam po pěti dnech znovu otevřou i restaurace.

S nástupem zimy hrozba chřipky narůstá

Chřipkovým virům se v zimě daří a každoročně se na jižní polokouli nakazí tisíce lidí, kteří se míjejí na špatně větraných či klimatizovaných místech, uvedla agentura Reuters. Pravděpodobnost šíření nové chřipky agentuře potvrdil i Bill Rawlinson, virolog ze Sydney. Řekl, že v Austrálii každoročně chřipka zabije 1500 až 3000 lidí. „Nový virus, i když ne tak smrtící jako H5N1 ptačí chřipky, je vážná záležitost,“ uvedl s tím, že lidské tělo nemá vybudované obranné mechanismy.

Šéfka WHO Margaret Chanová však v pondělí vyzvala svět, aby se měl na pozoru. Podotkla, že je stále příliš brzy a nikdo není schopen říct, jak bude virus mutovat a zda svět nečeká pandemie. Mnoho vědců o tom pochybuje, podle nich se nový virus nezdá být horším než sezónní chřipka.