"Nejsme žádní primitivní protimuslimští štváči. Chceme upozornit přinejmenším na dva zarážející momenty. Za prvé: v okolí svatostánku nebydlí žádný muslim. Navíc muslimskou obec Ahmadíja, která bude mešitu spravovat, považujeme za extremistickou,“ řekl televizi ZDF Jürgen Kluge, člen zájmového společenství občanů Pankowa-Heinersdorferu (ipahb), které protest svolalo pod heslem Za demokracii a lidská práva, proti antisemitismu a islamismu.

Joachim Swietlik, zakladatel ipahb, jde ještě dál: "Obec Ahmadíja toleruje násilí proti ženám, funguje na totalitním principu. Navíc i strukturou připomíná sektu,“ říká muž, z jehož iniciativy na 20 tisíc obyvatel čtvrti podepsalo petici proti výstavbě budovy s 12 metrů vysokým minaretem. 

Imám Abdul Basit Tárik už během stavby ohlásil, že jakmile bude dokončena, do čtvrti se přestěhuje. Asi 200 členů berlínské odnože dosud používalo jako mešitu jeden dům v západoberlínské čtvrti Reinickendorf. "Chodil jsem na schůzky odpůrců, hovořil s nimi, přesvědčoval je. Nemám však pocit, že by se věci nějak hnuly z místa,“ uvedl. Pokud jde o přístup k ženám, upozorňuje, že mešitu navrhla architektka, "milá, vzdělaná žena“.

Svár o mešitu pro 500 věřících přinesl demonstrace, zapojení neonacistů - v červenci někdo nastříkal na kupoli nápis NSDAP - i žhářský útok zápalnou lahví na dům politika CDU, který proti projektu aktivně vystupuje.