Únosci hrozí jejich zabitím, pokud nebudou splněny jejich požadavky. Do jednání o propuštění unesených se údajně zapojil jeden ze synů libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám.

Únosci ze severoafrické větve teroristické sítě Al-Káida žádali za propuštění třiačtyřicetileté Andrey Kloiberové a jedenapadesátiletého Wolfganga Ebnerva výkupné a osvobození svých pěti až deseti bojovníků držených v Alžírsku a Tunisku. První termín splnění požadavků vypršel minulou neděli, ale byl o týden prodloužen.    

V neděli rakouská diplomacie uvedla, že má naději, že lhůta bude znovu prodloužena a že bude možné dále jednat. "Z mnoha našich kontaktů vyplývá, že budeme moci ve svém úsilí o jejich propuštění pokračovat i po uplynutí dnešní lhůty," řekl podle agentury AP mluvčí rakouského ministerstva zahraničí Peter Launsky-Tieffenthal. Poukázal na úsilí ve Vídni, kde jedná mimo jiné krizový štáb, i v oblasti. Odmítl ale uvést další podrobnosti. 

V Mali je již týden rakouský vyjednávač a Rakousko hledá pomoc u okolních států, jako je Libye. 

Korutanský hejtman Jörg Haider v sobotu prohlásil, že do zprostředkování o propuštění rukojmích se zapojil i syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám. Haiderova mluvčí uvedla, že Sajf Islám, který studoval v Rakousku a je Haiderovým přítelem, je v kontaktu s únosci, a rozhodnutí o propuštění unesených označila za otázku hodin. 

Kaddáfího nadace popřela, že by se v případu rakouských rukojmích nějak angažovala nebo že by byla v přímém nebo nepřímém kontaktu s únosci. Připustila ale, že ona i Sajf Islám, který byl loni zapojen do jednání o propuštění šesti zahraničních zdravotníků odsouzených v Libyi k trestu smrti za údajné nakažení libyjských dětí virem HIV, byli o pomoc požádáni. 

Únosci varovali, že pokus o osvobození bude znamenat smrt

Haider v rakouském tisku upřesnil, že nejde o iniciativu nadace, ale o soukromou iniciativu Sajfa Isláma. Podle něho je to jeho tajná mise, se kterou nemá nic společného ani rakouské ministerstvo zahraničí. Haider uvedl, že o pomoc požádal svého přítele počátkem týdne. Podle rakouského tisku se na Kaddáfího syna obrátil o pomoc i rakouský kancléř Alfred Gusenbauer.   

Únosci varovali, že Rakousko, Tunisko a Alžírsko ponesou po vypršení ultimáta odpovědnost za životy unesených, a varovali, že jakýkoli pokus o jejich osvobození bude mít za následek jejich okamžitou likvidaci. Odborníci na bezpečnost ale nepovažují za pravděpodobné, že bude tato výhrůžka splněna, protože by únosci pak nedostali výkupné.