Řekl to ve čtvrtek náměstek české ministryně obrany Martin Barták, který jednal v Pentagonu a je členem delegace premiéra Mirka Topolánka. Barták s novináři hovořil v letadle při přeletu Topolánka do Kanady.

Předseda české vlády předtím ve Spojených státech připustil, že na rozdíl od hlavní smlouvy, která je téměř hotova, by se dohoda SOFA nemusela stihnout domluvit do dubnového summitu NATO v Bukurešti.

"Když bude vstřícnost, i u smlouvy SOFA bychom mohli dosáhnout dohody do jednoho nebo dvou měsíců," uvedl Barták po jednání s americkými experty. Teoreticky by se tak termín summitu mohl stihnout. 

Řeší se trestání přestupků i ekologie
Podle Bartáka se, pokud jde o smlouvu SOFA, zatím vyřešil například spor kolem konstrukčních prací. Vyjmenoval také pět okruhů, v nichž se zatím ministerstva obrany obou zemí nedohodla. Jedná se o právní otázky, včetně řešení přestupků amerických vojáků, dopravy motorových vozidel, životního prostředí, daňových otázek a samotné aplikace smlouvy. "Nyní to řeší právníci," poznamenal Barták.Jednají například o tom, zda by na radarové základně v některých oblastech platily americké zákony. Další kolo k jednání o této smlouvě budou příští týden v Praze. 

Hlavní smlouva k výstavbě protiraketového radaru je téměř hotova, zbývá vyjednat pouze několik právních formulací týkajících se životního prostředí. Podle dostupných zdrojů se o této věci jedná kvůli požadavkům české Strany zelených. Obě smlouvy, které se týkají radaru, by v Česku musel schválit parlament. Pak by teprve mohl radar ve vojenském prostoru Brdy stát.