Incidentu, zachyceného bezpečnostní kamerou a opakovaně vysílaného hlavními TV stanicemi, se ihned chytili politici. Hesenský premiér Roland Koch, který současně působí jako místopředseda křesťanských demokratů (CDU), se nechal slyšet, že snaha o multikulturnost vede k tomu, že v Německu řádí kriminálníci z ciziny.

„Slepě jsme přijali model, jenž může vyústit do nebezpečné agrese. Cizinci, kteří se nedrží našich pravidel, sem nepatří,“ řekl listu Bild.

Navrhl i šestibodovou úpravu zákonů, aby justice měla po ruce přísnější tresty pro mladistvé, včetně snížení hranice trestní odpovědnosti, a pružnější pravidla pro jejich vyhoštění. Oba útočníky totiž mnichovská policie označuje za staré známé – už jako mladiství „měli na triku“ přepadení, loupež, držení drog.

Polovinu zločinů spáchá mládež
Dnes v Německu celkem 43 procent trestných činů spáchají lidé mladší 21 let, z toho téměř polovinu tvoří cizinci.

Levice a muslimské organizace obvinily Kocha z populismu. Hesensko čekají zemské volby a průzkumy veřejného mínění naznačují, že Koch ztratí absolutní většinu a soc. dem. (SPD) posílí hlavně v okolí Frankfurtu nad Mohanem, finančního centra Evropy.

„Podobně jako kdysi Joschka Fischer a Gerhard Schröder i Koch se v konfliktním předvolebním boji cítí jako ryba ve vodě. Zločinnost mladých přistěhovalců – to je ono velké téma, na něž tolik čekal,“ podotkl Spiegel Online.
 

Merkelová kryje Kochovi záda

Nejostřeji proti Kochovi vyrazil vicekancléř a ministr zahraničí Frank- Walter Steinmeier (SPD): „Staví lidi proti sobě, šíří paniku a kampaní proti cizincům láká voliče.“

Avšak ani Steinmeier nejspíš nepočítal s tím, že kancléřka Angela Merkelová (SPD), označovaná za umírněnou velmistryni kompromisů, se plně za Kocha postaví. „Už se musí něco stát,nejenom o tom řečnit,“ uvedla v sobotu na jednání špiček CDU ve Wiesbadenu a nevyloučila „uvěznění pro výstrahu“ nebo výchovné tábory.

Výstražné uvěznění nebo výchovné tábory mohou mladé lidi přimět ke změně uvažování tak, aby se vůbec do (skutečného) vězení nedostali," uvedla Merkelová. „To je lepší než opakovaná uklouznutí, která nakonec vyústí v dlouhý trest odnětí svobody," dodala kancléřka.