"Je to maximální úroveň (poplachu). Maximální znamená, že je vyšší než se běžně vyhlašuje na konci roku a než se například vyhlašuje v ostatních evropských metropolích," prohlásil ministr v belgické televizní stanici RTL-TVI. Důvodem k tomu jsou podle něj nové poznatky, které neupřesnil.

"Stále je tu hrozba," řekl mluvčí bruselské radnice. Policie kontroluje především bruselské letiště, dopravní síť a obchodní centra.

"Z naší analýzy situace vyplývá, že není důvod, abychom snížili současný stupeň teroristického poplachu," uvedl Jaak Raas z vládního krizového centra.

Plánovaný útěk z věznice

Belgická policie 21. prosince zatkla 14 islamistů, kteří podle úřadů chtěli pomoci členovi al-Kájdy Nizarovi Trabelsímu (37) k útěku z belgického vězení. Trabelsí, který původně přišel do Belgie v roce 1989 jako profesionální fotbalista, byl zatčen dva dny po 11. září 2001. V roce 2004 byl odsouzen k deseti letům vězení za přípravu pumového atentátu na kavárnu na americké vojenské základně v Belgii.

Podle soudce, který se případem zabývá, však nejsou důkazy, na základě kterých by na islamisty mohla být uvalena vazba, a muži byli propouštěni. Sám Trabelsí existenci jakéhokoliv plánu na jeho vysvobození či na teroristický útok odmítá.

Belgické úřady po zatčení varovaly před zvýšeným rizikem teroristických útoků v zemi během svátků, hlavně v metropoli. Kromě zrušení ohňostroje zavřou už v šest hodin večer na příkaz úřadů dříve než obvykle stánky na vánočních trzích, kluziště v centru města bude otevřeno jen do osmi.