"Castro píše a tvoří," dementoval podle agentury Reuters tyto údaje Chávez, blízký přítel kubánského prezidenta. Podle internetové verze chilského deníku La Nación navíc o několik hodin později spojení na obou serverech, která vedla ke zprávě, nefungovala, a dokonce spadly i zmíněné stránky.

Deník také napsal, že kubánské velvyslanectví v Santiagu označilo informaci za falešnou vzhledem k tomu, že "nepodložené zvěsti" o Castrově smrti se vynořují často. Do této chvíle se nicméně kubánská vláda ke zvěstem nevyjádřila.

Chávez je nejbližším Castrovým spojencem a často fungoval jako jeho mluvčí, když světu předával informace o jeho aktuálním zdravotním stavu. Castro byl operován loni v červenci a své pravomoci dočasně převedl na svého mladšího bratra Raúla. Na veřejnosti se od té doby neobjevoval, pouze od března píše stati do tisku, v nichž se vyjadřuje k aktuálním událostem na mezinárodní scéně.

"Na internetu kolují pověsti, že Fidel Castro zemřel," řekl Chávez ve svém pravidelném nedělním projevu ve venezuelské televizi. "Všichni jednou zemřeme, ale Fidel patří k těm, kdo nikdy nezemřou," dodal ve svém pořadu.