Aliance musí mít kapacitu rozvinout a udržet rozsáhlé i menší operace kolektivní obrany na území NATO, jeho periférii i ve "strategické vzdálenosti", uvádí dokument. Nevyčísluje však, pro kolik operací by mělo mít NATO kapacity. Ministři obrany aliance se v červnu v Bruselu shodli, že by měla být schopna vést najednou až šest menších misí s účastí 20 000 až 30 000 lidí a dvě velké operace s podílem asi 60 000 vojáků namísto jedné velké války, na kterou se připravovala ve 20. století.

Rozsáhlý konvenční konflikt je nyní nepravděpodobný, za to existuje hrozba nekonvečně vedených útoků z regionů mimo euroatlantickou oblast, při nichž by mohly být použity i zbraně hromadného ničení.

Podle komuniké bude hlavní hrozbou členům aliance v příštích deseti až 15 letech terorismus, který má stále globálnější charakter, a šíření zbraní hromadného ničení. Stejně tak se dokument obává nestability způsobené tak zvanými zhroucenými státy, regionální krize a konflikty a stále snadněji dostupné nejmodernější konvenční zbraně. Za nejnebezpečnější kombinaci těchto faktorů zpráva označuje zbraně hromadného ničení v rukou teroristů.

Text předpokládá i těsnou spolupráci s OSN, EU a dalšími mezinárodními institucemi, ale i s nevládními organizacemi při rekonstrukci a obnově oblastí postižených konflikty. Bezpečnost a rozvoj jsou propojenější, než kdy dříve, zdůrazňuje aliance.